[quote]Nevěnování se řízení je dlouhodobě nejčastější příčinou dopravních nehod v ČR. Nekoncentrovaní řidiči vloni zavinili více než pětinu všech nehod na silnicích. Celkem šlo o 15.383 nehod, vyplývá z policejních statistik. Nehod způsobených nekoncentrovaností navíc přibývá.[/quote]

Podle odborníků rostoucí počet případů nehod zapříčiněných nedostatečným věnování se řízení jde na vrub především rozšiřování podnětů, které řidiče rozptylují. „Stačí si uvědomit, co všechno je na palubním displeji, kolik funkcí k obsluze. I když má řidič tzv. handsfree k mobilu, málokdo hledá kontakt hlasově, většina to dělá manuálně. Také naťukat lokaci na navigaci zabere pár vteřin,“ upozornila mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Případy automobilových nehod, které jsou zapříčiněny rozptýlenou pozorností řidiče, jsou podle Svobodové navíc stále častější. Nejběžnější rušivé elementy jsou mobily, navigace, hudba, palubní displej nebo hádka se spolujezdcem. „V poslední době je trendy nebezpečná zábava – natáčení selfie videí za volantem. S tím, jak houstne provoz na silnicích, je každé odpoutání pozornosti rizikové,“ podotkla.

Připomněla i některé kuriózní případy pojišťovny, kdy se řidiči ve voze za jízdy například uvolnilo převážené prase, které pak na šoféra následně doráželo. Jiný řidič zase boural kvůli záchvatu senné rýmy. Upozornila, že k nehodě stačí chvilková nepozornost. Nejčastějším přestupkem, který vede k nekoncentrovanosti řidiče, je však držení telefonu během jízdy, dodala.

 

Zdroj : ČTK