Invoitix

Stalo se tak minulý týden na železničním summitu federálního ministerstva pro digitální záležitosti a dopravu ve Frankfurtu. Tento projekt v hodnotě 45 miliard eur má za cíl zajistit důslednější přesnost vlakové dopravy a vytvořit podmínky pro dosažení cílů dopravní politiky pro osobní a nákladní dopravu.

 

Program v Německu se zaměřuje na šest hlavních oblastí.

  • Prvním je sanace vysoce přetížené sítě a s tím související rozšíření na vysoce výkonnou síť o délce 9 000 kilometrů.
  • Druhým je odstranění nahromaděných investic a modernizace železniční sítě v oblasti.
  • Třetí jsou opatření na zvýšení kapacity, jako jsou další přestupní terminály, výhybky a hustší signalizace pro větší stabilitu a lepší vlakovou dopravu.
  • Čtvrtým je digitalizace železniční sítě s celoněmeckým zavedením evropského vlakového zabezpečovacího systému (ETCS). Ve stávající síti tak vznikne až o 30 procent větší kapacita.
  • Pátou oblastí zájmu je cílené rozšiřování a nová výstavba tratí s cílem odstranit úzká místa a umožnit tak „Deutschlandtakt“, nový jízdní řád všech osobních vlaků, který by synchronizoval jak dálkovou, tak regionální dopravu.
  • A konečně poslední oblastí zájmu je rozsáhlá modernizace stanic v celém Německu a rozvoj stanic budoucnosti s lepším komfortem a širší nabídkou služeb pro cestující na výkonných koridorech a v rozsáhlé síti.

 

“Obrovské stavební vytížení”

Richard Lutz, předseda představenstva Deutsche Bahn AG, říká, že program bude náročný. „Obnovujeme a modernizujeme infrastrukturu pomocí programu, který nemá v historii DB obdoby. Velké poděkování patří federální vládě za její odhodlání poskytnout dodatečné finanční prostředky ve výši až 45 miliard eur, které jsou k tomu zapotřebí. Nyní je na nás, abychom si společně se stavebnictvím vyhrnuli rukávy. Pravdou však je, že enormní stavební vytížení bude náročné i pro cestoující a nákladní dopravce. Neexistuje však žádná alternativa k řešení nedodělků rekonstrukcí. Pokud s námi budou všichni partneři ve stavebnictví a železničním průmyslu táhnout za jeden provaz, tato tour de force bude úspěšná.“

Rekonstrukce 40 traťových úseků

Ústřední pákou pro kvalitativně lepší železniční obsluhu je generální obnova celkem 40 traťových úseků ve vysoce přetížené síti do roku 2030. Modernizovány a modernizovány budou i stanice podél tratí. Aby bylo možné ambiciózní vytížení zvládnout, budou úseky trati uzavřeny na několik měsíců v kuse. Po dokončení prací by linky měly být méně náchylné k poruchám a výrazně efektivnější.

Generální oprava silně vytížených úseků začne příští rok na Riedbahn mezi Frankfurtem nad Mohanem a Mannheimem. Tratě Hamburg-Berlín a Emmerich-Oberhausen budou následovat v roce 2025. Jen podél Riedbahn DB v průběhu rekonstrukce výrazně zmodernizuje také 20 stanic. Po dobu generální renovace DB spolupracuje s dotčenými železničními podniky a místními dopravními úřady na vytvoření efektivní dopravní koncepce.

S výhradou čekajících parlamentních usnesení o financování Federální vláda a DB za účasti průmyslu naplánovaly pro celkovou renovaci železniční sítě následující postup:

 

2025:

Hamburk-Berlín

Emmerich-Oberhausen

 

2026:

Hamburk-Hannover (s výhradou dalších rozhodnutí)

Hagen-Wuppertal-Kolín nad Rýnem

Troisdorf-Koblenz

Koblenz-Wiesbaden

Norimberk-Regensburg

Obertraubling-Passau

 

2027:

Lübeck-Hamburk

Bremerhaven-Brémy

Lehrte-Berlín

Hamm-Düsseldorf-Kolín nad Rýnem

Frankfurt/Main-Heidelberg

Mnichov-Rosenheim

Rosenheim-Salzburg

 

2028:

Brémy-Hamburk

Nordstemmen-Göttingen

Uelzen-Stendal

Stendal-Magdeburg

Hagen-Unna-Hamm

Kolín-Bonn-Koblenz

Koblenz-Mainz

Bebra-Fulda

Würzburg-Norimberk

 

2029:

Hamburk-Hannover (s výhradou dalších rozhodnutí)

Brémy/Rothenburg-Wunstorf

Lehrte-Groß-Gleidingen

Bebra-Erfurt

Cáchy-Kolín nad Rýnem

Forbach-Ludwigshafen

Stuttgart-Ulm (stará linka)

 

2030:

Brémy-Osnabrück

Osnabrück-Münster

Münster-Recklinghausen

Minden-Wunstorf

Weddel-Magdeburg

Kassel-Friedberg

Würzburg-Ansbach-Treuchtlingen

Mannheim-Karlsruhe

Ulm-Augsburg

 

Zdroj: ŽESNAD

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP