Tf bedient Zugfunkgerät im Führerraum

Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) zažalovala u pracovního soudu odborovou organizaci strojvedoucích GDL. Chce totiž vyjasnit, zda odborový svaz vůbec může vyjednávat o nových kolektivních smlouvách. Dopravce to oznámil v tiskové zprávě. Spor o vyšší mzdy mezi DB a strojvedoucími sdruženými v GDL se tak ještě více vyhrotil. Dosavadní vyjednávání nebyla úspěšná, proto odboráři už dvakrát vyhlásili výstražnou stávku, která ochromila i spoje mezi Českem a Německem. Po 7. lednu chtějí odbory v protestech pokračovat, vyloučena není ani časově neomezená stávka.

„Svaz GDL vystupuje současně jako zaměstnavatel a odbory. Co teď? Odborový svaz strojvedoucích tuto otázku bohužel dosud u vyjednávacího stolu odmítal vysvětlil. Vzhledem k tomu, že svaz jednání prohlásil za ztroskotaná a další termíny odřekl, jsme nyní k tomuto kroku přinuceni. Musí být právně vyjasněno, zda vůbec máme partnera, který může o kolektivních smlouvách vyjednávat,“ řekl dnes o žalobě personální šéf DB Martin Seiler.

Jádrem nového právního sporu je družstvo Fair Train, které založil odborový svaz GDL k pronajímání strojvedoucích železničním společnostem. Šéf odborů Claus Weselsky o družstvu řekl, že takto železničáři přebírají svůj osud znovu do vlastních rukou. Podle DB se však odbory kvůli propojení s Fair Train dostaly do střetu zájmů.

Odbory GDL nyní s DB vyjednávají o vyšších mzdách. Svaz požaduje zvýšení mezd o 555 eur (13.600 Kč) měsíčně, vyplacení jednorázové protiinflační prémie 3000 eur (73.400 Kč) a zkrácení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně. Dráhy takové požadavky odmítají, protože by to podle nich zvýšilo náklady na personál o 50 procent. Jako kompromis navrhují zvýšení mezd o 11 procent a jednorázový bonus 2850 eur (69.700 Kč). Podle DB si strojvedoucí ročně vydělají včetně příplatků a bonusů 45.000 až 56.000 eur (až 1,36 milionu Kč).

Odbory GDL zatím uspořádaly dvě stávky, a to v polovině loňského listopadu a na začátku prosince. Tehdy nevyjelo přes 80 procent dálkových vlaků, podobně omezena byla i regionální doprava. Nejezdily ani vlaky EuroCity mezi Prahou a Berlínem a spěšné spoje mezi Chebem a Norimberkem. Odboráři si také odhlasovali, že mohou vyhlásit časově neomezenou stávku.

Zatím není jasné, kdy odbory GDL nový protest oznámí. Weselsky nicméně slíbil, že do konce tohoto týdne se žádná stávka konat nebude.

Zdroj: ČTK

DPP