Německé železniční a dopravní odbory EVG ohlásily na páteční dopoledne celostátní výstražnou stávku, která se od 03:00 do 11:00 dotkne regionálních i dálkových spojů. Kromě státních drah Deutsche Bahn (DB) odbory vyzvaly k protestní akci přibližně 50 dalších autobusových a železničních společností, cestující se tak musejí připravit na výpadky spojů a na zpoždění. Dopravce DB stávku tvrdě kritizoval jako zbytečnou a uvedl, že protest v nejrušnější dopravní den týdne těžce dopadne na cestující.

„Tím, že jsme tentokrát vyhlásili dočasnou výstražnou stávku v časných ranních hodinách, dáváme jasně najevo, že nechceme zasáhnout cestující, ale firmy,“ prohlásila členka představenstva EVG Cosima Ingenschayová.

Podle agentury DPA se ale pravděpodobně z velké části zastaví na celý den dálková doprava provozovaná společností DB. Vlaky se totiž ráno nevypraví na trať.

„Co to je? Tato stávka je zcela nepotřebná a zbytečná,“ řekl šéf osobního oddělení DB Martin Seiler, který poznamenal, že příští týden v úterý se uskuteční další kolo jednání. „Odbory EVG zcela ztratily míru a sází už jenom na rámus,“ uvedl.

Dráhy DB počítají s tím, že stávka bude mít masivní dopad na veškerý železniční provoz v Německu. „Pátek je nejrušnějším dopravním dnem týdne, stávka zasáhne dojíždějící obzvláště tvrdě,“ řekl Seiler.

Na německé železnici se naposledy stávkovalo celý den před třemi týdny. Zástupci zaměstnanců požadují mimo jiné zvýšení měsíčního příjmu zaměstnanců minimálně o 650 eur (přes 15.000 Kč).

Na delší čekací doby a dokonce i zpoždění nebo rušení letů se budou muset připravit i cestující leteckou dopravou. Odborový svaz Verdi vyhlásil na čtvrtek a pátek celodenní výstražnou stávku v oblasti bezpečnosti na letištích v Düsseldorfu, Hamburku a Kolíně nad Rýnem/Bonnu.

Zdroj : ČTK