Zdroj: FlixBus

[quote] Německý autobusový dopravce FlixBus chce nově vozit cestující i na letiště cílových měst. O spolupráci jedná s několika leteckými společnostmi, mimo jiné s Lufthansou. V dnešním vydání deníku Süddeutsche Zeitung to uvedl jeden ze zakladatelů firmy Jochen Engert. FlixBus má v úmyslu v letošním roce ještě více konkurovat německým drahám a vstoupit i na americký trh dálkové dopravy.[/quote]

Záměrem firmy je umožnit cestujícím, aby se dostali s jedním lístkem z domu přes letiště až do plánovaného cíle. „V kontaktu jsme s více aerolinkami, například již fungující spolupráce probíhá se South African Airways (SAA), kde cestující mají možnost dopravit se přímo na letiště naším dálkovým autobusem,“ řekla ČTK mluvčí Flixbusu pro ČR a Slovensko Martina Čmielová. Zastávky na největších německých letištích už podle ní jsou také do sítě FlixBusu zařazeny, stejně jako zastávka na letišti v Praze.

Pět let od deregulace dálkové dopravy v Německu ovládl FlixBus více než 90 procent německého trhu. Kromě Německa působí prostřednictvím partnerských dopravců ve 26 evropských zemích včetně České republiky. Denně provozuje spoje do 1400 destinací. Nejúspěšnější jsou nyní trasy Berlín-Hamburk a Vídeň-Bratislava, každá s 50 spoji denně.

Od srpna firma provozuje podobně jako její český konkurent RegioJet i vlakové spojení. Trasu Stuttgart-Berlín převzala od předchůdce Locomore, který zkrachoval. Zájem je podle firmy solidní, zatím se prodalo 100.000 lístků. Další drážní spoje podle deníku FlixBus nevylučuje.

Letos chce firma s 50 vozy zahájit provoz na západním pobřeží Spojených států. V USA chce zavést rezervační systém z Evropy a konkurovat tamnímu největšímu autobusovému dopravci Greyhound. Ten má 40 procent trhu, zbytek si mezi sebou dělí menší firmy.

V Evropě loni FlixBus přepravil 40 milionů pasažérů a dostal se do zisku, kde chce být i letos. Hodnota firmy se odhaduje na více než miliardu eur (25 miliard Kč). Engert věří, že v následujících letech má firma potenciál zvýšit celkový počet pasažérů na více než 100 milionů ročně.

DPP