Strojvůdci německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) v osobní dopravě budou od středečního rána do pondělního večera stávkovat, v nákladní dopravě zastaví práci už v dnes večer. Oznámily to odbory GDL. Protest, kterým se odboráři snaží vymoci vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky, ochromí dopravu nejen v Německu, problémy budou mít i spoje s Českou republikou.

„Stávka bude mít opět masivní dopad na veškerý železniční provoz v Německu,“ uvedly DB v prohlášení o protestu, který dolehne na miliony cestujících. „V nákladní železniční dopravě budou značná omezení pro průmysl a hospodářství,“ dodala společnost.

Cestování v době stávky doporučují dráhy odložit, lidé mohou jízdenky využít i po skončení protestu, vázanost na konkrétní spoj se tak ruší. Lidé mohou rovněž zdarma vrátit rezervace míst na spoje během stávky. DB slibují zvýšit kapacitu u dálkových spojů, které se podaří vypravit. Nouzový jízdní řád chce společnost zveřejnit dnes večer.

Spolkový ministr dopravy Volker Wissing stávku ve veřejnoprávní televizi ZDF kritizoval. „Nemám žádné pochopení pro tuto formu mzdového sporu,“ řekl dnes Wissing. Poznamenal, že šéf GDL Claus Weselsky tímto způsobem sebe a odbory nestaví do dobrého světla.

Strojvedoucí od stávky neodradila ani nová nabídka, kterou dráhy minulý týden v pátek učinily. V té strojvedoucím přislíbily zkrácení pracovní doby z 38 na 37 hodin týdně se zachováním plného příjmu a dále zvýšení mzdy až o 13 procent. Podle GDL však tato nabídka byla falešná.

„Třetí a údajně vylepšená nabídka Deutsche Bahn znovu ukázala, že dráhy nadále sledují dosavadní odmítavý a konfrontační kurz. Po snaze dosáhnout dohody není ani stopy,“ uvedly odbory v prohlášení. Weselsky k tomu na dnešní tiskové konferenci v Berlíně řekl, že ani v posledním návrhu neučinila železniční společnost potřebné ústupky. „Tohle není základ pro jednání s DB,“ dodal.

Odbory GDL požadují snížení počtu pracovních hodin z 38 na 35 týdně pro pracovníky ve směnném provozu se zachováním plné mzdy, zvýšení měsíční mzdy o 555 eur (zhruba 13.650 Kč) a také jednorázovou kompenzaci 3000 eur (73.400 Kč) kvůli inflaci.

Dráhy takové požadavky odmítají, protože by to podle nich zvýšilo náklady na personál o 50 procent. Nově navrhují až 13procentní zvýšení mezd a jednorázový bonus 2850 eur (69.700 Kč), který by se díky vládnímu protiinflačnímu opatření nedanil. Podle DB si strojvedoucí ročně vydělají včetně příplatků a bonusů 45.000 až 56.000 eur (až 1,36 milionu Kč).

Zkrácená pracovní doba na 37 hodin týdně, kterou v pátek personální šéf DB Martin Seiler představil, by začala platit od 1. ledna 2026. Strojvedoucí by si v takovém případě mohli vybrat, zda by chtěli kratší pracovní dobu se zachováním mzdy, nebo delší se zvýšením mzdy o 2,7 procenta.

Zatímco odbory postoj DB opakovaně kritizovaly, za příklad dobré spolupráce uvádějí dopravce Go-Ahead a Netinera. Obě firmy souhlasily s postupným zkrácením pracovní doby na 35 hodin týdně do ledna 2028 a s vyplacením protiinflační prémie 3000 eur (73.500 Kč).

Strojvedoucí DB sdružení v GDL od loňského listopadu stávkovali třikrát, naposledy v druhém lednovém týdnu. V osobní dopravě poslední stávka trvala 64 hodin, v nákladní byla o osm hodin delší. Kvůli protestu nejezdily vlaky EuroCity mezi Prahou a Berlínem, nevyjely ani regionální vlaky mezi Chebem a městem Marktredwitz v Bavorsku. Problémy měly také některé expresy mezi Prahou a Mnichovem, které za předešlých dvou stávek omezeny nebyly.

České dráhy (ČD) už na svém webu varují, že stávka znovu zastaví spojení Prahy s Berlínem, Chebu s Marktredwitz a také noční vlaky.

Zdroj: ČTK

DPP