Německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck chce výrazně zpřísnit protikartelový zákon, aby zabránil petrochemickému průmyslu ve zneužívání dočasného snížení daně z pohonných hmot. Vláda tuto daň od června na tři měsíce snížila, aby obyvatelům kompenzovala vysoké ceny benzinu a nafty. Nehledě na takzvanou tankovací slevu, jak se opatření v Německu říká, se ale ceny na čerpacích stanicích takřka vrátily na květnovou úroveň. Liberální ministr financí Christian Lindner snížení daně hájí jako správný krok, Habeckův návrh ale podporuje. Zvážit návrh chce i sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz.

„Habeck vyhlašuje válku ropným koncernům,“ napsal dnes deník Der Tagesspiegel o Habeckově plánu. Ministr hospodářství už dříve mluvil o zdanění nadměrných zisků, což ale koaliční liberální svobodní demokraté (FDP) odmítají. Habeck dnes v rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že cestu takového zdanění stále považuje za správnou, proto ji nechce úplně opustit, takže hledá alternativu se stejným výsledkem. A tím je úprava protikartelového zákona, řekl.

„Protikartelovému zákonu dáme drápy a zuby,“ řekl Habeck. Chce, aby protikartelový úřad měl více možností, jak proti ropným koncernům zasáhnout, včetně odebrání zisků, jestliže podniky zneužijí svého dominantní postavení na trhu.

Habeck uvedl, že tankovací sleva je spíše jakousi pozvánkou k porcování kořisti, kterou financuje stát. Doplnil, že Zelení takové opatření nechtěli a že to bylo přání liberálů. Obě strany společně se sociální demokracií (SPD) kancléře Olafa Scholze v Německu vládnou.

Šéf FDP a ministr financí Lindner v neděli večer v rozhovoru s televizemi ARD a ZDF tankovací slevu hájil jako dobrý projekt, bez kterého by ceny na čerpacích stanicích byly výrazně vyšší, proto kritiku odmítá. Zároveň ale označil jako dobrý záměr Habeckův návrh na zpřísnění protikartelového zákona.

Podobně se dnes vyjádřil i šéf liberální frakce ve Spolkovém sněmu Christian Dürr, podle kterého je úprava protikartelového zákona tou správnou cestou ke kontrole trhu. „Jsem si jistý, že řešení najdeme,“ řekl Dürr v dnešním ranním pořadu televize ZDF. Dürr stejně jako celá liberální strana odmítá danění nadměrných zisků a zvyšování daní obecně.

Otevřeni změnám jsou i sociální demokraté. Jejich spolupředseda Lars Klingbeil v dnešním vydání deníku Rheinische Post řekl, že tankovací sleva je určena pro obyvatele a nikoli pro petrochemické podniky.

Kancléř Scholz vnímá dílčí vlivy nižší daně, bez které by ceny pohonných hmot byly výrazně vyšší. Mluvčí německé vlády dnes řekl, že Scholzův kabinet chce podrobně prověřit, zda někdo situace nezneužívá k neoprávněnému zvýšení zisků. Dodal, že kancléřský úřad se tak bude Habeckovu návrhu podrobně věnovat.

Vláda od 1. června na tři měsíce snížila daň na pohonné hmoty u benzinu o 29,55 centu (7,40 Kč) a u nafty o 14,04 centu (3,50 Kč). Snížením daně z pohonných hmot je automaticky nižší i daň z přidané hodnoty (DPH), což podle německého autoklubu ADAC znamená u benzinu dalších pět centů a u dieselu tři centy na litr.

Ceny na čerpacích stanicích skutečně na začátku června skokově klesly a dostaly se pod dvě eura za litr, nyní se už opět nad tuto hranici vrátily. V případě nafty je cena na stejné úrovni jako před zlevněním. ADAC uvedl, že do nižších cen se na začátku června nepromítla celá sleva, takže autoklub očekával další pokles cen, což ale nenastalo. Expert autoklubu na ceny paliv Christian Laberer v reakci na opětovný růst cen na stojanech čerpacích stanic vyzval politiky k zásahu, protože podle něj petrochemický průmysl očividně využívá krizové situace k maximalizaci zisků na náklady spotřebitelů.

Zdroj : ČTK