DPP

Evropská komise a Evropská investiční banka zveřejnily studii, která doporučuje, aby v zájmu integrace Ukrajiny a Moldavska do Evropského železničního systému byl změněn tamní široký rozchod kolejí na normální.

Studie je součástí Akčního plánu Evropské komise pro „koridory solidarity“ a naznačuje, že evropský normální rozchod kolejí do Lvova a Kišiněva by byl prvním krokem ke zlepšení spojení mezi Polskem a Ukrajinou a mezi Rumunskem a Moldavskem. „Rozšíření normálního rozchodu evropské železniční sítě na Ukrajinu a do Moldavska usnadní pohyb zboží a služeb, pomůže oběma zemím rychleji se začlenit na trh EU a urychlí poválečné oživení Ukrajiny,“ uvedla viceprezidentka EIB Teresa Czerwińska, která je zodpovědná za operace bank na Ukrajině a v Moldavsku.

S ohledem na pravděpodobné náklady, očekávanou poptávku a úvahy o kapacitě trati studie navrhuje jako první krok vytvoření evropského spojení s normálním rozchodem kolejí z Krakova/Katovic (Polsko) do Lvova (Ukrajina) a také z Iasi (Rumunsko) do Kišiněva (Moldavsko). Studie také posuzuje způsob interoperability nových tratí se standardním rozchodem na Ukrajině a v Moldavsku s dosavadní sítí tratí s kolejemi se širokým rozchodem. Studie analyzovala přetrvávající překážky, včetně rozdílu mezi rozchodem kolejí používaným ve většině zemí EU a rozchodem používaným ve východní Evropě. Nástroj pro propojení Evropy II nedávno vybral k financování devět projektů, jejichž cílem bude zlepšení hraničních přechodů.

Komise musí rovněž rozšířit transevropskou dopravní síť na Ukrajinu a do Moldavska. Výstavba prvních tratí s normálním rozchodem kolejí na Ukrajině a v Moldavsku posílí spojení s Polskem a Rumunskem a „přiblíží je jednotnému trhu EU. Touto studií připravujeme půdu pro dlouhodobá řešení a podporujeme Ukrajinu v jejím poválečném obchodu a obnově. Zajištění interoperability mezi Polskem a Ukrajinou a Moldavskem a Rumunskem přinese občanům jednodušší a efektivnější cestování,“ uvedla komisařka pro dopravu Adina Văleanová.

Vypracování studie oznámily obě instituce v říjnu 2022 na základě návrhu Evropské komise revidovat nařízení o TEN-T a rozšířit čtyři dopravní koridory na Ukrajinu a do Moldavska. Kromě toho v červnu 2023 podepsaly EK a ukrajinská vláda dohodu o přidružení Ukrajiny k programu Nástroje pro propojení Evropy na období 2021–2027. Ukrajina a Moldavsko rovněž spolupracují na zjednodušení hraničních procedur, když 27. dubna 2023 byl vládami obou zemí podepsán Protokol měnící Dohodu o železniční dopravě mezi oběma zeměmi.