Zdroj: Pixabay.com
DPP

[quote]Cestující, kteří využívají veřejnou hromadnou dopravou na východě Čech, mají nově k dispozici mobilní aplikaci integrovaného systému (IDS) s informacemi o autobusových a vlakových spojích. Aplikace je určena pro chytré telefony s operačním systémem Android a Královéhradecký a Pardubický kraj ji spustily prostřednictvím společnosti OREDO, která organizuje veřejnou dopravu v regionu. Novináře o tom dnes informovali zástupci obou krajů.[/quote]

„Mobilní aplikace IDS doplňuje informační systémy veřejné dopravy, které jsou již v provozu. Nabízíme službu, díky níž cestující na mapové aplikaci uvidí příjezdy a odjezdy spojů, jejich aktuální zpoždění a další návaznosti,“ uvedl náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Martin Červíček, který je odpovědný za dopravu a silniční hospodářství.

Aplikace, která stála zhruba 247.000, má intuitivní ovládání. Dokáže uživatele lokalizovat, u zvolené zastávky zobrazit všechny nejbližší odjezdy a umožňuje i ukládání oblíbených spojů. Spoje v aplikaci je také možné vyhledávat zadáním jejich čísla, v případě některých vlaků i jejich názvu. „U vybraného spoje se zobrazí jízdní řád s odlišením již projetých zastávek a případným zpožděním,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš.

Zvolenou zastávku je možné zobrazit také v mapě, a to i s možností zobrazit místo ve službě Street View. V případě problémů či dotazů je v ní přednastavené volání na call centrum společnosti OREDO.

„Jsem si jist, že cestující novou aplikaci ocení, protože už nebudou muset složitě vyhledávat spoje a zbytečně čekat na zastávkách. Vše potřebné naleznou ve svém telefonu,“ uvedl Kortyš. Aplikaci IDS je možné si instalovat zdarma prostřednictvím Google Play.

Do IDS OREDO je v obou krajích zapojeno přes 30 dopravců. V systému se denně ukládají zhruba čtyři miliony záznamů pozic vozidel, ve špičce zhruba 900 záznamů každých deset vteřin. Záznamy se vyhodnocují proti jízdnímu řádu a prostorově k polohám zastávek. Z těchto údajů aplikace odvozuje zpoždění a podává informace o návaznosti dalších spojů.

Královéhradecký kraj dává ročně na veřejnou dopravu okolo 700 milionů korun, srovnatelnou částku vynakládá i Pardubický kraj.

Zdroj: ČTK