Invoitix

[quote]Služby Uber a Careem začínají v Saúdské Arábii najímat ženy, které pro ně budou pracovat jako řidičky taxi na přivolání. Saúdská Arábie loni rozhodla, že budou ženy smět řídit auto, za volant by mohly zasednout do letošního června. O práci mají zájem tisíce Saúdských Arabek, uvedla stanice CNN.[/quote]

Ženy v Saúdské Arábii dosud potřebovaly osobní řidiče, kteří je přepravovali podle potřeby. Podle statistik tvoří 80 procent zákazníků firmy Uber v Saúdské Arábii ženy, v případě firmy Careem, která obdobnou službu poskytuje v Dubaji, tvoří ženy 70 procent zákazníků. Obě firmy zatím zaměstnávaly jako řidiče výhradně muže, většinou Saúdské Araby s vlastním automobilem.

Jakmile v září vyšel královský dekret povolující ženám řídit, zahájila společnost Careem ve třech městech v Saúdské Arábii – v Rijádu, Džiddě a Chubaru – devadesátiminutové kurzy pro Saúdské Arabky, které už získaly řidičský průkaz v zahraničí. Školitelky seznamují uchazečky o práci taxikářek se silničními pravidly v království a s aplikací, kterou zákazníci používají.

O práci u společnosti Careem se uchází několik tisíc žen, firma jich do června hodlá najmout 10.000. Ty, které projdou školením, dostanou oprávnění, kterým se stávají členy týmu Careem. Obdobné kurzy zahájil také Uber.

Mnohé ženy v Saúdské Arábii nepoužívají aplikace umožňující přivolat si taxi, protože nechtějí sedět v autě s neznámým mužem – řidičem. Využívání řidiček by tento problém tedy mělo odstranit. Přesto chtějí obě firmy dodržet zavedené společenské zvyklosti – auta s řidičkami budou k dispozici jen ženským zákaznicím nebo rodinám.

Zaměstnání žen jako taxikářek může pomoci Saúdské Arábii při řešení problému s nezaměstnaností, kterou tamní statistický úřad odhaduje na 12,8 procenta.

Řidič levného auta u firmy Careem může za osmihodinovou pracovní dobu vydělat za měsíc 6000 až 8000 rijálů (34.000 až 45.000 Kč). Průměrná mzda v Saúdské Arábii činí téměř 10.000 rijálů (56.000 Kč).

Saúdská Arábie rozvoj taxislužby na zavolání podporuje, v roce 2016 do firmy Uber investovala z veřejného investičního fondu 3,5 miliardy dolarů. Abdalláh Muajrí z úřadu veřejné dopravy řekl, že pro ženy, které budou chtít pracovat v dopravě, budou platit stejná pravidla jako pro muže.

„Musejí vlastnit platný řidičský průkaz a pojištění a mít nejméně 20 let,“ řekl. Počítá se i s tím, že ženy budou zaměstnané rovněž v městské dopravě, například jako řidičky autobusů.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP