3D tisk a nové rozhraní e-shopu Českých drah pomáhá zrakově handicapovaným.

České dráhy udělaly velký pokrok na svém e-shopu a převlékly ho do moderního kabátku. Kromě nového grafického prostředí a rozšíření běžných funkcí e-shop výrazně ulehčuju práci zrakově handicapovaným, kteří jej nyní mohou takřka bez potíží používat. Dalším projektem, který pomáhá nevidomým, jsou workshopy Petra Duška, na kterých učí zájemce pracovat s 3D tiskárnami. Jak Petr Dušek, tak Jan Balák, který spolupracoval jako betatester na vývoji aplikace Českých drah, budou hosty konference INSPO 2018. Ta se bude konat 7. dubna v pražském Kongresovém centru a představí se na ní nejmodernější technologické novinky ulehčující život handicapovaným, seniorům nebo lidem po nehodě.

Nová verze e-shopu Českých drah je uživatelům k dispozici od ledna 2017. Změněna byla struktura webu, nově byly definovány nadpisy, seznamy i celé oblasti. Pomocí těchto struktur se nevidomý dokáže rychle na webových stránkách pohybovat a najít si tak informaci, kterou potřebuje. Další změnou bylo doplnění textových alternativ k čistě grafickým informacím.

„E-shop je pro zrakově handicapované již velmi dobře použitelný, ale i tak se snažíme doplňovat drobnosti, které práci ještě zlepší. Aktuálně pracujeme na lepší přístupnosti pro uživatele iOS,“ říká Jan Balák, který pomáhá s vývojem aplikace.

Reakce od zrakově handicapovaných uživatelů jsou veskrze pozitivní. Pokud si někdo neví rady, může navštívit workshop Agora ve středisku pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás, což je program, který zaštiťuje Masarykova univerzita v Brně. Na workshopech se vysvětlují různá informatická témata a asistenční technologie.

Podmínkou pro užívání je odečítač JAWS nebo WNDA. Jan Balák vysvětluje, na jakém principu tyto odečítače fungují. „Velmi zjednodušeně lze říci, že odečítač je program, který pracuje s textovou informací. Dokáže nevidomému pomocí umělého hlasu přečíst cokoliv v textové podobě. Pokud narazí třeba na grafiku, tak není schopen tuto informaci prezentovat. I to ale lze napravit. Stačí, aby člověk, který fotografii na web dává, přidal textový komentář. Druhou podmínkou pro bezchybné čtení stránky je ovladatelnost webu z klávesnice, protože nevidomý nepoužívají pro svou práci myš,“ doplňuje Balák.

3D tiskárny pomáhají lépe vnímat realitu

Druhým projektem, jehož úkolem je pomoci zrakově handicapovaným, jsou workshopy pořádané Petrem Duškem, který nevidomým představuje výhody práce s 3D tiskárnami. Hlavním cílem těchto workshopů je názorná ukázka praktického uplatnění 3D tisku.

„Možností práce s 3D tiskem je opravdu mnoho. Chtěl bych zájemcům například ukazovat možnosti využití Open Street Map či Google Earth pro zobrazení okolních budov, celých bloků domů, reliéfu Země. Může se zdát, že to jsou zanedbatelné věci, ale je zapotřebí si uvědomit, že 3D tisk nám mimo jiné dává možnost hmatově sdílet vizuální realitu. Nedávno mi nevidomá dívka sdělila, že vlastně ani neví, jaký tvar má dům, v němž bydlí, nebo jak vypadá škola, kterou navštěvuje. Proto je 3D tisk tak důležitý,“ říká Petr Dušek, organizátor workshopů s 3D tiskárnami.

O workshopy je veliký zájem, a to i přesto, že většina účastníků nemá s 3D tiskárnami žádné zkušenosti. Listopadového setkání se zúčastnilo 25 nevidomých a další podobná akce je naplánována na květen letošního roku, opět v rámci workshopu Agora. Workshopy jsou velmi interaktivní, nevidomí si sami mohou vybrat, jak bude akce probíhat. Menším problémem je časová náročnost, workshop totiž trvá pouze hodinu. I proto by chtěl Petr Dušek v budoucnu organizovat půldenní kurzy.

„Hodina není příliš, některé 3D tisky by trvaly déle, navíc k dispozici mám zatím jen dvě 3D tiskárny. Proto si účastníci přímo netiskli, ale seznámili se s 3D tiskárnami ve vypnutém i zapnutém stavu, materiály či výtisky. Na to, aby si účastníci vytiskli něco smysluplného, by bylo zapotřebí minimálně půldenní kurz a pro každého účastníka mít k dispozici jednu tiskárnu. Něco takového jistě lze realizovat, ale uvidíme, jestli vznikne nějaká přirozená poptávka,“ přibližuje Dušek.

Oba projekty se představí 7. dubna na konferenci INSPO v pražském Kongresovém centru, která se věnuje technologiím pro osoby se specifickými potřebami. „Práce se zrakově handicapovanými je velmi specifická a my jsme velmi vděční za každou aktivitu, která nevidomým pomáhá se lépe začleňovat do běžného života. Proto jsme velmi rádi, že s námi oba pánové spojili síly a můžeme je na naší konferenci INSPO představit,“ uzavírá Jaroslav Winter, organizátor konference INSPO.

Generálním partnerem INSPO 2018 je Nadace Vodafone, partnery jsou AutoCont CZ, ČSOB, Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet, záštitu poskytl Magistrát hl. m. Prahy. Informace o konferenci najdete na www.inspo.cz

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Zdroj: ČTK

DPP