V některých autobusech a tramvajích liberecké MHD začne od středy fungovat nový odbavovací systém téměř za 11 milionů korun. Umožní koupit jízdenky v rámci celého IDOLu, tedy veřejné dopravy v Libereckém kraji. Ve zkušebním provozu bude nový systém fungovat do konce února v 17 vozidlech, z toho bude 11 autobusů a šest tramvají. Novinářům to řekl dopravní ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce DPMLJ Martin Hettner.

„Pokud bude vše v pořádku, tak počítáme s tím, že postupně začneme urychleně rozšiřovat a ten systém zapínat v dalších vozidlech,“ řekl dopravní ředitel.

Do svých tramvají a autobusů si dopravní podnik pořídil 340 nových odbavovacích zařízení, takzvaných validátorů. Funkční budou od středy ve vozech, které budou mít na dveřích samolepku s nápisem „nové elektronické odbavení“. Od předchozích validátorů se odlišují barvou, staré jsou žluté a nové zelené. „Na těchto (nových) strojích bude možné si platební kartou a novou kartou Opuscard zakoupit jízdní doklady nejenom pro zónu Liberec, pro zónu Jablonec a pro relaci z Liberce do Jablonce a zpět, což využívá nejvíce našich cestujících, ale nově bude možné si zakoupit i do všech zón v Libereckém kraji,“ řekl Hettner.

Na nových strojcích si cestující vybere obec, kam cestuje, zvolí základní či zlevněnou jízdenku a přiložením platební karty zaplatí. „Velice důležité je to, že přiložením karty to odbavení nekončí, ale ze strojku vyjede papírová jízdenka s QR kódem, který potom cestující budou ukazovat při přestupu k jinému dopravci v rámci integrované dopravy v Libereckém kraji,“ dodal dopravní ředitel. Papírovou jízdenku je nutné mít u sebe i pro jízdu jen v liberecké MHD. Bude sloužit pro případnou kontrolu revizory.

Liberecký dopravní podnik provozuje zhruba 50 autobusových a tramvajových linek. Loni jimi přepravil 37,2 milionu cestujících, což je zhruba o 1,5 milionu více než o rok dříve.

Zdroj: ČTK