Za mýtné na českých silnicích zaplatili dopravci v lednu 1,2 miliardy korun. Proti loňsku jde o nárůst o 6,1 procenta. Mírný nárůst satelitní mýtný systém CzechToll zaznamenal i u počtu transakcí. Podíl mýtného za jízdu po dálnicích je stabilně 89 procent, zbylé poplatky jsou za jízdu po zpoplatněných úsecích silnic první třídy. Náklady na provoz mýtného systému loni tvořily sedm procent vybraného mýtného. V tiskové zprávě o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll.
Letošní leden měl 22 pracovních dní stejně jako leden v roce 2023. Růst ve srovnání s loňským rokem tedy není důsledkem odlišného počtu pracovních dnů v měsíci. Počet mýtných transakcí meziročně vzrostl o 4,3 procenta na zhruba 90 milionů korun.
Více než 55 procent mýtného v lednu uhradili dopravci ze zahraničí, necelých 45 procent podle mluvčí společnosti Miroslava Beneše připadá na poplatky zaplacené provozovateli vozidel registrovaných v Česku.
Na konci ledna bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 832.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 655.000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K těmto registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 646.000 kusů palubních jednotek.
Náklady na provoz, údržbu a rozvoj systému elektronického mýtného loni dosáhly 1,05 miliardy korun. To je stejně jako v roce 2022 zhruba sedm procent celkového loni vybraného mýtného, které tvořilo 14,91 miliardy korun. Díky tomu je český mýtný systém podle Beneše jeden z nejefektivnějších svého druhu v celosvětovém měřítku.
Vláda minulý týden schválila zvýšení mýtného od 1. března o zhruba 15 procent. Změna mýtného vychází z evropské směrnice, která zavádí v dopravě poplatek za emise oxidu uhličitého. V meziresortním připomínkovém řízení úředníci zjistili, že některé hodnoty nastaveného mýtného neodpovídají směrnici. Nové sazby mýtného budou od začátku března platit i s chybou, kterou ve výpočtu udělali úředníci ministerstva dopravy. Opravené sazby začnou platit od 25. března, na kdy je stanovena účinnost evropské směrnice. Lišit by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) měly o haléře. Dopravci kvůli změnám očekávají bezprostřední zdražení dopravy.
Společnost CzechToll zahájila provoz satelitního mýtného systému 1. prosince 2019. Satelitní mýtný systém Česku umožňuje lépe řídit dopravu a efektivněji spravovat dopravní infrastrukturu. Náklady na provoz mýtného systému od CzechToll jsou třikrát nižší, než byly náklady na provoz předchozí technologie z roku 2006.
Průměrný měsíční výběr mýtného od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny přesahuje 1,15 miliardy korun. Ředitel společnosti Petr Chvátal odhaduje celkovou výši mýtného vybraného v letošním roce na zhruba 15 miliard korun.
Zdroj: ČTK