[quote]Ostravští městští zastupitelé dnes zhruba po čtyřhodinové diskusi schválili prodej společnosti Ekova Electric, která modernizuje tramvaje, trolejbusy a elektrické autobusy a je dceřinou firmou Dopravního podniku Ostrava (DPO). Novým vlastníkem 100 procent akcií firmy se stane Škoda Transportation. Transakce se ale ještě bude dokončovat několik týdnů, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).[/quote]

Situaci a budoucnost společnosti, která byla v roce 2010 vyčleněna z dopravního podniku, se zastupitelé zabývali již po několikáté a vždy téma provázela bouřlivá diskuse. Řada opozičních zastupitelů prodej společnosti trvale odmítala. Dnes znovu kritizovali například prodejní cenu, která bude několik set milionů. Poukazovali i na to, že materiál není dostatečně připraven a chybí v něm některé odborné posudky. Padl také návrh na stažení materiálu z programu a jeho dopracování, který ale neprošel.

Zastupitelé už v květnu rozhodli, že upřednostní variantu prodeje Ekovy před zachováním současného stavu či opětovným začleněním společnosti do dopravního podniku. Následně začalo vyjednávání o transakční dokumentaci se Škodou Transportation, která byla jedním ze dvou zájemců o koupi.

„Vylepšili jsme tu původní nabídku ve všech parametrech, jak v ceně, tak i v dalších podmínkách. Navýšila se kupní cena, ale je třeba říct, že kupní cena za podnik je vždy takovou pohyblivou položkou, protože se ve finále určí až v den vypořádání transakce. Je tam řada korekčních položek, které se určují až v den, kdy se akcie převádí,“ uvedl Macura. Dodal, že nabídková kupní cena činí 416,3 milionu korun.

Transakci ovlivňuje například nutná oprava střechy haly B u objektu opravárenských dílen ve vlastnictví Ekovy. Zastupitelé dnes poukazovali například na to, že nejsou známy přesnější náklady na opravu střechy, a chybělo jim odborní stanovení těchto nákladů. „Donedávna jsme se domnívali, že bude stačit běžná oprava střechy, nyní po získání několika znaleckých posudků se ukazuje, že bude třeba nová střecha,“ uvedl Macura. Podle něj se město dohodlo s kupujícím, že se o náklady na opravu podělí půl na půl s maximálním příspěvkem Ekovy ve výši 60 milionů korun. „Dodatečně se specifikovali i závazky nově kupujícího z hlediska poskytování údržby pro dopravní podnik,“ doplnil další výsledky jednání s budoucím vlastníkem Ekovy Macura.

Definitivní cena transakce tak bude známá až po vypořádání všech korekčních položek. Podle Macury je to ale standardní postup při obdobných transakcích.

 

Zdroj : ČTK