[quote]Opravy silnic druhých a třetích tříd ze státních peněz vyjdou až dvakrát dráž, než když je hradí ze svého kraje. Důvodem jsou přísnější podmínky pro poskytování dotací, které má Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Podle hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové by tak bylo lepší, aby stát dal peníze přímo krajům do rozpočtu, řekla dnes novinářům.[/quote]

Při přípravě oprav, které jsou financované ze SFDI, je nutné zpracovat projektovou přípravu, důkladnou diagnostiku a splnit další podmínky.

,,My jsme si nechali zpracovat analýzu, která nám řekla, že pokud opravujeme silnice sami, tak nás metr čtverečný stojí asi 500 korun, zatímco když je opravujeme z peněz SFDI, tak nás to přijde na 1000 korun,“ uvedla Mračková Vildumetzová.

Chce proto jednat s ostatními hejtmany a ministrem dopravy o tom, aby peníze, které stát rozděluje obcím na opravy silnic nižších tříd, šly přímo do rozpočtů krajů. Odpadly by tak podle ní zbytečné náklady a ze stejných peněz by bylo možné opravit více silnic.

Stát letos krajům rozdělil na opravy silnic druhých a třetích tříd čtyři miliardy korun. Karlovarský kraj dostal 145 milionů korun. Jak podotkla hejtmanka, opravené silnice si zaslouží i obyvatelé menších obcí, kam hlavní silnice nevedou.

Zdroj: ČTK