DPP

[quote]Firma AŽD Praha zmodernizuje za 148,6 milionu zlotých (zhruba 892 milionů korun) zabezpečovací a sdělovací zařízení na železniční trati Poznaň – Wronki v Polsku. Tuzemská firma bude hlavním dodavatelem technologií. Vyplývá to z tiskové zprávy podniku.[/quote]

Pražský podnik dnes uzavřel smlouvu s polským správcem železnic PKP PLK. Práce by měly trvat do roku 2020. Podle generálního ředitele podniku Zdeňka Chrdleho je projekt pro podnik příležitostí ukázat se na polském trhu a tím posílit svou pozici při soutěžích o další zakázky, o které má firma v Polsku zájem. „V Polsku totiž nejsme známou společností, což chceme do budoucna změnit,“ dodal.

Modernizace zabezpečovacích zařízení se bude týkat šesti železničních stanic na 50 kilometrů dlouhém úseku. „Společnost AŽD Praha jako hlavní kontraktor projektu bude zajišťovat projektování, výrobu, dodávku, instalaci, zkušební testy a uvedení do provozu plně elektronického staničního zabezpečovacího zařízení ESA 44-PL a koordinovat veškeré další práce a dodávky od místních subdodavatelů,“ uvedl Chrdle.

AŽD Praha se v Polsku rovněž uchází o zakázku na modernizaci úseku Slonice – Štětín Dabie, která má v korunách více než miliardovou hodnotu. Česká firma v soutěži podala cenově nejvýhodnější nabídku, když za zakázku požaduje přes 202 milionů zlotých (zhruba 1,2 miliardy korun). Nyní podnik jedná s polským zadavatelem o administrativních otázkách potencionálního kontraktu.

AŽD Praha patří mezi největší firmy v oboru zabezpečovací techniky na českém trhu. Na konci září 2017 společnost vykázala zisk 391,2 milionu korun, což bylo meziročně zhruba o 251,8 milionu méně. V současnosti v ní pracuje přes 1600 zaměstnanců.

Společnost působí také na zahraničním trhu, kde má 11 dceřiných společností, z toho čtyři na Slovensku a po jedné v Bulharsku, Srbsku, Bělorusku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Turecku a Polsku.

Zdroj: ČTK