DPP

[quote]Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) souhlasí, že prověří nedělní vynucené přistání letadla irské společnosti Ryanair v běloruském hlavním městě Minsku. Podle agentury Reuters to dnes řekl irský ministr dopravy Eamon Ryan. Ten dříve oznámil, že se Irsko na tento orgán OSN obrátilo s požadavkem, aby okolnosti události nezávisle vyšetřil. Prozatímní zpráva ICAO bude podle Ryana hotova do 25. června.[/quote]

„Plně podporujeme rozhodnutí ICAO provést transparentní a nezávislé vyšetřování incidentu v Bělorusku a vítáme podporu našich zahraničních kolegů při zajišťování toho, aby k tomu došlo,“ uvedl irský ministr. Litevský ministr dopravy Marius Skuodis označil podle Reuters vyšetřování za dobrou zprávu a dodal, že bude chtít vysvětlení, proč nebyli pasažéři po přistání evakuováni, jak bývá při podezření na bombu obvyklé.

Letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do litevské metropole Vilniusu bylo v neděli krátce předtím, než dosáhlo litevského vzdušného prostoru, přinuceno běloruskou stíhačkou změnit směr a přistát v Minsku se zdůvodněním, že je na palubě bomba. Bomba na palubě byla však velmi pravděpodobně jen záminka a skutečným důvodem byla snaha běloruských úřadů zadržet opozičního novináře Ramana Prataseviče, který v letadle cestoval.

Evropský regulátor letecké dopravy ve středu oznámil, že postup Běloruska zpochybňuje jeho schopnost garantovat bezpečné přelety. Někteří mezinárodní činitelé se proto snažili prosadit rozsáhlé a podrobné vyšetřování podobné tomu, jako když havaruje letadlo nebo když se u letadla vyskytne vážná technická závada.

Média s odvoláním na svědky v letadla v minulých dnech psala, že Pratasevič věděl, že jde zřejmě o něho, když letadlo změnilo směr k Minsku. „Nedělejte to. Oni mě zabijí, já jsem uprchlík,“ řekl letušce. Následující den se ukázalo, že běloruské úřady, které zatkly i jeho přítelkyni, novináře obviňují z organizování masových protestů v Minsku.

„Budeme usilovat o to, aby bylo zahájeno vyšetřování podle článku 55e úmluvy rady (ICAO) a podle mých informací to bude i první takové vyšetřování,“ uvedl dříve irský ministr dopravy. Článek 55e dává radě ICAO pravomoc vyšetřovat, a to na žádost kterékoliv smluvní země, jakoukoliv situaci, která v letecké navigaci může představovat překážku, jíž je možné se vyhnout.

„Potřebujeme kompletní, podrobné vyšetřování,“ řekl ministr podle agentury Reuters. Členy ICAO je 36 zemí a rada této organizace svolala mimořádné zasedání. Toho se zúčastní i ministři z Polska, Litvy a Běloruska. Ryan se schůzky zúčastní proto, že aerolinky Ryanair jsou registrovány v Irsku.

Incident vyvolal mezinárodní pozdvižení a zvedly se hlasy, aby za něj byly na Bělorusko uvaleny sankce. Minsk Západ obviňuje, že chce událost použít k rozpoutání „hybridní války“ proti němu.

 

Zdroj : ČTK