Navýšit do deseti let podíl železnice na tuzemských přepravách lidí o pět procent na celkový 14procentní podíl je jednou z hlavních priorit nového sdružení osobních železničních dopravců SVOD Bohemia. Jeho prostřednictvím chtějí dopravci společně například jednat se Správou železnic (SŽ) při řešení výluk na tratích, řešit legislativu nebo rozvoj infrastruktury. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci sdružení. Jde o první svaz osobních přepravců na tuzemské železnici, členy vedení sdružení jsou České dráhy, Arriva, RegioJet a AŽD Praha.

Dopravci uvedli, že hlavním cílem sdružení je najít řešení ke zvyšování podílu železnice na přepravě lidí, zkvalitnění infrastruktury, tvorbě legislativy, zvyšování ekologické přepravy nebo minimalizaci dopadů současného stavu tratí na provoz. Jedním z konkrétních cílů je navýšit podíl železnice na přepravách na 14 procent, čímž by se Česko přiblížilo evropským zemím s nejvyšším podílem železnice na dopravním trhu.

Dopravci chtějí prostřednictvím sdružení vytvořit tlak například na Správu železnic při přípravě výluk. Podle Jiřího Schmidta z RegioJetu správce dráhy dopravcům nenaslouchá. „To, co se děje na železnici, je pro nás frustrující, míra omezení na dráze je nevídaná. To byla hlavní motivace pro to, abychom se jako konkurenti spojili,“ uvedl. Správa podle něj při opravách tratí nemá dostatečně připravené objízdné trasy. Připomněl, že dříve rostoucí podíl železnice na přepravním trhu v Česku se v posledních letech zastavil.

Správa železnic podle sdružení připravuje letos přes 800 výluk na 80 tratích, tedy skoro na třetině z celkové železniční sítě. „Velké množství plánovaných i neplánovaných výluk, omezená rychlost a nízká kapacita tratí zvyšuje riziko, že se cestující kvůli častým zpožděním od vlaků začnou odvracet. Tomu je potřeba předejít,“ uvedl výkonný ředitel SVOD Bohemia Petr Moravec.

Správa železnic k vyjádřením dopravců uvedla, že s nimi pravidelně komunikuje. „Návrhy řešení jednotlivých plánovaných omezení provozování dráhy, včetně návrhů možných odklonových tras, diskutujeme na denní bázi. Požadavky všech subjektů jsou však mnohdy rozdílné a Správa železnic musí ke všem přistupovat nediskriminačně a s co možná nejmenším celospolečenským dopadem,“ řekl ČTK mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Šéf Českých drah Ivan Bednárik k tomu podotkl, že není úkolem sdružení se Správou železnic bojovat, ale snažit se společně najít řešení. Podle něj je nutné zlepšit například koordinaci výluk mezi jednotlivými státy. Sdružení by naopak nemělo řešit liberalizaci trhu nebo obchodní nabídky při rozdělování provozu na jednotlivých tratích. „Byznys bude v našich jednáních zakázaný,“ dodal Bednárik.

Předsednický post v představenstvu sdružení bude mít společnost Arriva, místopředsednický České dráhy. Členy vedení budou RegioJet a AŽD Praha. Výkonným ředitelem sdružení se stal Petr Moravec, který v minulosti působil například v dopravních společnostech Veolia Transport nebo České dráhy. Vstup do sdružení je podle jeho zástupců otevřený všem osobním železničním dopravcům na české železnici.

SVOD Bohemia je prvním sdružením osobních dopravců na železnici v Česku. Mělo by se tak stát obdobou svazu nákladních železničních dopravců, kteří spolupracují ve sdružení Žesnad. V silniční dopravě pak sdružuje nákladní i autobusové dopravce sdružení Česmad Bohemia, dopravní podniky MHD se sdružují pod Svazem dopravních podniků ČR.

Zdroj : ČTK

DPP