V květnu se po dvou letech stavby otevře tramvajový tunel v brněnské ulici Žabovřeská. Zásadní stavba umožní návrat páteřní tramvajové linky a časem zlepší plynulost automobilové dopravy. Přesun kolejí do tunelu totiž uvolní prostor pro rozšíření silnice a efektivnější fungování městského okruhu. Provoz v tunelu řídí také technologie od Schneider Electric, konkrétně řídicí systém Modicon M580. Podobná technologie už roky funguje v Královopolském a Pisáreckém tunelu. 

Silniční i tramvajové tunely jsou skvělé řešení pro dopravu ve velkých městech. Ve 21. století se však na jejich zabezpečení i efektivitu řízení vztahují velmi přísná pravidla. Zařízení navíc musí zcela bezproblémově kooperovat s ostatními použitými technologiemi. V nově dokončeném tunelu Žabovřeská je proto použit moderní řídicí systém Modicon M580 od společnosti Schneider Electric.

„Řízení tunelu je rozděleno do dvou částí. První jsou technologie, kde Modicon M580 spravuje řízené větrání, osvětlení, teplotu v technickém zázemí, systém elektronické a požární signalizace a elektronické zabezpečovací systémyale i monitorování a řízení dodávek elektrické energie. Pokud tedy vznikne výpadek, okamžitě startuje zálohované napájení díky diesel generátoru. Nemůže se tedy stát, že by systém úplně zkolaboval,“ vysvětluje Jan Gřunděl, obchodní ředitel divize Industry společnosti Schneider Electric. Druhou část představuje samotné řízení dopravy, což zahrnuje dopravní značky, komunikaci s kamerovým systémem a případná SOS signalizace.

Řídicí systémy Modicon si ve světě udělaly dobré jméno díky své spolehlivosti, snadné implementaci, bezproblémovému fungování a diagnostice, kterou lze provádět i prostřednictvím tabletů a chytrých telefonů. Hlavní je ale především zabezpečení proti kybernetickým útokům, což je pro fungování zásadních staveb, mezi které dopravní tunely patří, velmi důležité. Modicon M580 prošel prestižní certifikací Achilles.

Modicon hlídá i další zásadní brněnské dopravní stavby

Žabovřeský tunel není prvním, kde moravská metropole technologie od Schneider Electric použila. Své uplatnění si našly i v Pisáreckém a Královopolském tunelu. Ve druhém zmíněném byly instalovány řídicí systémy Modicon Quantum a Modicon Premium.

 

Všechny práce na velkém městském okruhu v úseku Žabovřeská budou dokončeny v roce 2024.