[quote]Oprava silnice z Dolních Boříkovic do Červené Vody na Orlickoústecku bude stát téměř o 20 milionů korun méně. Pardubické hejtmanství vybralo firmu, která práce udělá za 48 milionů korun, očekávané náklady přitom byly 67 milionů korun. ČTK to řekl hejtman Martin Netolický. Silnice je ve významné turistické oblasti kraje.[/quote]

Hejtmanství vybírá firmy také podle navrhované délky výstavby. Vítězná společnost opraví silnici za 230 dní, což je o 200 dní kratší doba, než nabízela jiná společnost.

,,Jsem rád, že se nám daří tímto způsobem tlačit na dodavatele, aby stavby dokončovali v co nejkratším termínu,“ uvedl hejtman.

Modernizace zahrnuje šestikilometrový úsek od křižovatky I/43 přes Dolní Boříkovice do Červené Vody, kde končí u kruhového objezdu u silnice I/11. Stavební společnost vymění podloží a obrusné vrstvy vozovky a zvýší ji o tři až pět centimetrů, čímž zvýší její odolnost.

,,Dále dojde k pokládce nového dvouvrstvého krytu, čímž se jednoznačně zlepší kvalita celé komunikace a prodlouží se tak i její životnost, kdy nebude docházet k takovému opotřebení. V neposlední řadě upravíme také pět mostních objektů, které se na trase nachází,“ řekl náměstek hejtmana Michal Kortyš.

Loni kraj investoval do silnic asi 600 milionů korun. Letos by mohla být částka o 250 milionů korun vyšší. Hejtmanství má na opravy vyčleněno 300 milionů korun, další peníze hodlá získat z dotací.

,,Záleží hodně na tom, jestli dopadne dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury. Vypadá do na čtyři miliardy pro kraje. Pro Pardubický kraj by to bylo nějakých 300 milionů korun. K tomu budou evropské projekty, což bude řádově čtvrt miliardy korun,“ řekl ČTK vedoucí krajského odboru dopravy Ladislav Umbraun.

Zdroj: ČTK

DPP