Zdroj: Pixabay.com
DPP

[quote]Vláda bude rozhodovat, zda bude pokračovat v přípravě vybudování jezu v Děčíně, který by umožnil rozvoj vodní dopravy na Labi, nebo upřednostní ochranu přírody. Dnes má kabinet Andreje Babiše projednat Koncepci vodní dopravy pro období 2016 – 2023. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády.[/quote]

Koncepce, která je prvním koncepčním materiálem pro vodní dopravu v ČR, identifikovala jako hlavní příčinu významného poklesu přeprav v posledních dvaceti letech právě nedostatečnou spolehlivost splavnosti vodní cesty v úseku od Ústí nad Labem po státní hranici s Německem. V tomto úseku je podle ní potřebné omezit závislost vodní dopravy na klimatických podmínkách, což je možné pouze výstavbou Plavebního stupně Děčín.

Veřejný zájem na rozvoji vodní dopravy se ale podle návrhu dostává do střetu se zájmem na ochraně lokalit soustavy Natura 2000 a vláda by měla rozhodnout, který zájem převažuje.

Na dolním Labi od Ústí nad Labem ke státní hranici se podle údajů koncepce mohou plavit lodě s ekonomicky rentabilním ponorem 140 cm jen zhruba polovinu roku, s nižším ponorem 110 cm pak asi v 74 procentech. Po vybudování jezu stoupla splavnost pro ponor 140 cm na 345 dní v roce a pro 220 cm na 180 dní.

Příprava vybudování jezu na dolním Labi trvá už více než 20 let. Proti výstavbě děčínského plavebního stupně opakovaně protestují české i německé ekologické organizace a v minulosti i vláda spolkové země Sasko.

Zdroj: ČTK