DPP

Pasažéři zabití při dvou tragických nehodách Boeingu 737 MAX jsou právně považováni za oběti trestného činu. Rozhodl o tom v pátek texaský soud. Tato skutečnost určí, jaká má být zjednána náprava, uvedla agentura Reuters. Právní zástupce obětí uvedl, že to umožní trestní stíhání, díky němuž bude společnost Boeing hnána k plné odpovědnosti.

V prosinci příbuzní některých obětí uvedli, že americké ministerstvo spravedlnosti pochybilo, když v lednu 2021 uzavřelo s výrobcem letounů dohodu o odložení trestního stíhání ve věci dvou nehod, při nichž zahynulo dohromady 346 lidí.

Rodiny argumentovaly, že vláda „lhala a tajným procesem porušila jejich práva“. Požádaly texaského soudce Reeda O’Connora, aby zrušil imunitu Boeingu před trestním stíháním a nařídil firmu veřejně obžalovat.

Právní zástupce rodin obětí Paul Cassell označil rozhodnutí soudu za „ohromné vítězství“. Podle něj otvírá cestu ke „stěžejnímu slyšení“, kde rodiny představí návrhy opravných prostředků, jež umožní trestní stíhání a pohnání Boeingu k plné odpovědnosti.

Po dvou smrtelných nehodách v letech 2018 a 2019, způsobených problémy se softwarem, byly stroje Boeing 737 MAX 20 měsíců mimo provoz.

Zdroj  :ČTK