DPP

Pro řidiče za volanty jsou dnešní auta bezpečnější než kdy dřív, pro pěší na ulicích ve Spojených státech ale vozidla představují největší ohrožení za posledních 40 let. Informuje o tom stanice CNN s odvoláním na federální statistiky, podle nichž počet lidí, kteří na ulici zahynou pod koly aut, stoupl od roku 2010 o 77 procent. V roce 2021 takto zemřelo 7624 lidí a v loňském roce podle předběžných dat nejméně 7500.

Podle odborníků citovaných CNN za nelichotivými statistikami stojí několik faktorů. Mnoho rušných silnic v USA nemá žádnou infrastrukturu pro pěší, například přechody, chodníky nebo světla, díky kterým by byli lépe vidět, a auta jsou dnes silnější a rychlejší než kdy dřív. Na vině jsou také spotřebitelské trendy, podle kterých si Američané stále častěji kupují velká auta, která jsou pro chodce nebezpečnější.

„Mnoho silnic je uzpůsobených k tomu, aby na nich auta mohla projet co nejrychleji, ale neberou v potaz pěší,“ říká Jessica Cicchinová z neziskového institutu pro dopravní bezpečnost IIHS-HLDI. Cicchinová také popsala, že pickupy a vozy s karosérií SUV jsou vyšší, těžší a mají ploché čelo, které při srážce chodce zasáhne do oblasti trupu, kde se nachází vnitřní orgány. Některá v USA populární SUV a pickupy, jako například Dodge Ram 1500, mají také p

Podle zjištění amerického časopisu Consumer Reports vpředu z pohledu řidiče větší „slepou plochu“ kvůli delší a výše položené karoserii, což řidičům brání v dobrém výhledu na chodce.

Z dat sesbíraných ze všech amerických států kromě Oklahomy také vyplývá, že více nehod končících úmrtím chodce se děje v jižních státech, kde bývá tepleji a lidé tam častěji chodí pěšky nebo běhají po městě.

Problematikou se zabývají někteří politici, loni na podzim například demokratický senátor Richard Blumenthal podal návrh zákona, podle něhož by nová vozidla musela být vybavena senzory nebo kamerami, které řidiče upozorní na chodce. Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) zase navrhl, aby nová auta měla automatické systémy nouzového brzdění.

Návrhy jsou podle expertů citovaných CNN „dobrým začátkem“, klíčové nicméně je, aby lidé sami dali najevo, že chtějí ve svých městech infrastrukturní změny, díky nimž budou bezpečnější. „Potřebujeme, aby se veřejnost zvedla a řekla, že toho už bylo dost a že chce po ulicích chodit bezpečně,“ prohlásila Pam Shadelová Fischerová z Asociace guvernérů pro bezpečnost na silnicích.

Zdroj  :ČTK