Plzeňský kraj dnes oslovil pět železničních dopravců, kteří projevili zájem zajišťovat regionální osobní dopravu ve dvou oblastech regionu. Dnes jim odešlo zadání na dva celky – Plzeňsko a Český les. Svou představu o jejich obsluze mají možnost kraji nabídnout do konce ledna. ČTK to dnes řekla Marcela Benediktová z organizátora veřejné dopravy POVED. Vítězný dopravce začne vozit cestující v prosinci 2023.

Kraj nejdřív oslovil 11 dopravců, kteří provozují pravidelnou regionální osobní dopravu. „Pět z nich se ozvalo, že mají zájem o spolupráci. A těm dnes odešlo zadání,“ řekla Benediktová.

První možnosti jednání Plzeňský kraj předpokládá do konce ledna, diskuse s dopravci ale budou pokračovat i později. „Je to koncept, který má začít na konci roku 2023, kdy by měl jezdit nový dopravce, kterého vybereme,“ uvedl náměstek hejtmanky Pavel Čížek (STAN). Koncem roku 2023 končí kraji všechny smlouvy v těchto oblastech. Podle Benediktové může obsluhovat každý celek jiný dopravce, ale může to být i stejná firma. Dnes tam jezdí České dráhy (ČD). „Samozřejmě se přihlásíme,“ řekl ČTK obchodní manažer oblastního centra ČD Vladimír Kostelný.

Podle Čížka dává kraj v soutěži obrovskou vůli dopravcům, zadal pouze základní jízdní řád. „Je na nich, jakými vlaky tratě obslouží, jaký zvolí takt, jakou rozvahu – to vše je na jejich nabídce,“ uvedl. Vítězný dopravce může využívat také repasovaná vozidla, která pořídí rychleji než nová. „Jejich stáří je také k diskusi. Dopravci mají možnost připomínkovat i naše zadání,“ podotkl Čížek.

V Českém lese najedou vlaky zhruba 470.000 kilometrů ročně, v oblasti Plzeňska zhruba 1,1 milionu km. Celkem by tak měl nový dopravce nebo dopravci obsloužit asi čtvrtinu dopravního výkonu osobních vlaků, který kraj ročně objednává.

V souboru Plzeňsko jsou tratě Planá – Tachov, Rokycany – Nezvěstice, Nýřany – Heřmanova Huť, Plzeň – Radnice, Plzeň – Bezdružice, Plzeň – Žihle a Klatovy – Železná Ruda. V celku Český les pak tratě Tachov – Domažlice a Poběžovice – Staňkov – Holýšov, kde dnes jezdí soupravy Regionova a dále motorové vozy řady 810 z 80. let minulého století.

Rada kraje letos v dubnu zrušila soutěže na obě tratě. Důvodem byla vysoká nabídková cena. Kraj se v té době obával poklesu daňových příjmů vinou koronavirové krize. Do obou tendrů se tehdy přihlásily jen České dráhy. Kraj se teď rozhodl jít cestou přímého zadání, ne soutěží. Už v březnu podepsal desetiletou smlouvu s českým dopravcem GW Train Regio, který bude od prosince 2023 po deset let zajišťovat osobní dopravu v Pošumaví.

 

Zdroj : ČTK