Piloti českých gripenů v sobotu odpoledne nad Českem proletěli ve formaci v podobě „vánočního stromečku“. Šestice stíhacích strojů obraz vytvořila při cvičném letu, během kterého proletěly třeba nad Pardubicemi nebo nad Prahou. Plánovaná trasa měla vést i přes Brno, zhoršující se počasí ale stíhací letouny nad moravskou metropoli nepustilo. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Gripeny ve vzduchy vytvořily formaci písmena „V“, která připomínala obraz vánočního stromku. Podle Dvořákové však šlo o běžný výcvikový let. Piloty při jeho plánování ale napadlo, že by mohli u příležitosti Vánoc ztvárnit jeden z jejich symbolů, dodala.

Letouny podle twitteru armády odstartovaly z Čáslavi, odkud trasa vedla nad Pardubice, Poděbrady, Nymburk a Starou Boleslav, odkud zabočily nad Prahu a nad její centrum. Proletěly i nad Úřadem vlády ČR přibližně v době, kdy se konalo první zasedání nové vlády. Podle Dvořákové šlo ale o náhodnou souhru.

Z Prahy měly české stíhačky zamířit přes Vysočinu nad Brno, trasu ale předčasně zkrátily a vrátily se nad základnu. „Bohužel legendární aura Brna způsobila, že se museli naši piloti otočit, kvůli zhoršujícímu se počasí,“ uvedla armáda na twitteru. Připomněla tak pověstný manévr letadla s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které loni v únoru obloukem Brno obletělo.

 

Zdroj : ČTK