[quote]Petice proti rozšiřování mýta na silnicích první třídy může být akcí nynějšího provozovatele systému, společnosti Kapsch. Řekl to na tiskové konferenci ministr dopravy Dan Ťok. Petici na internetových stránkách k pátečnímu poledni podle pořadatelů podepsalo 3200 lidí. Podle ní je chystané rozšíření zpoplatněné sítě o 900 kilometrů neuvážený krok. Podle ministra ale v současnosti není možné rozsah zpoplatnění měnit kvůli výběrovému řízení, ve kterém se o provoz mýtného ucházejí čtyři zájemci. Mluvčí Kapsche souvislost firmy s peticí popřel.[/quote]

,,Považuji to za pátý, nebo šestý pokus Kapsche, jak tu soutěž narušit,“ uvedl Ťok.

Kapsch se podle ministra neúspěšně pokusil zastavit vydávání podkladů ostatním uchazečům v soutěži na desetiletou správu systému nejprve u obvodního soudu pro Prahu 1. Později se firma obrátila na Národní bezpečnostní úřad, Úřad pro ochranu osobních údajů a podala dvě podání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která se nyní šetří, uvedl ministr.

,,Kapsch odmítá, že by stál za peticí proti rozšiřování mýta na silnice nižších tříd. Mrzí nás, že pan ministr dopravy Ťok za vším vidí Kapsch a bez důkazů nás obviňuje ze všeho, co se stane kolem mýtného tendru,“ řekl ČTK mluvčí společnosti David Šimoník.

Připustil, že firma nesouhlasí s rozšiřováním mýta, jakýkoliv vliv na pořadatele petice ale popřel.

Spojení petice s organizacemi působícími v autodopravě vyloučil i její pořadatel Jiří Polák.

,,Plánované rozšíření mýta na dalších cca 900 km silnic I. třídy se mě dotýká asi jako většiny „městských“ občanů ČR – nejspíš se plánované mýto promítne do ceny autobusové dopravy tam, kde budou spoje jezdit po nově zpoplatněných úsecích, v nějaké podobě se promítne do ceny dopravy zboží a služeb,“ zdůvodnil Polák vznik iniciativy.

Změnit rozsah zpoplatnění u vyhlášeného výběrového řízení za téměř 30 miliard korun ale není podle ministerstva dopravy možné. Pokud by se tak stalo, bylo by nutné soutěž vyhlásit znovu, a celý proces by se tím opět zdržel. Úřad už přitom jednou smlouvu s Kapschem bez soutěže prodlužoval. Pokud by teď byl tendr zastavený, pravděpodobně by k tomuto kroku musel úřad přistoupit znovu.

Ministerský tendr počítá s tím, že po roce 2019 se zpoplatnění rozšíří o 900 kilometrů silnic I. třídy z nynějších zhruba 230 kilometrů. O rozšíření rozhodla před rokem vláda, která nařídila síť zpoplatněných silnic 1. třídy rozšířit v rozmezí 850 až 3000 kilometrů. Pokud někdo chtěl diskutovat o rozsahu zpoplatnění, měl proti němu protestovat tehdy, doplnil Ťok.

Mýtné se v Česku vybírá elektronicky od roku 2007, nyní tvoří zpoplatněnou síť více než 1400 kilometrů dálnic a silnic 1. třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun, za loňský rok 9,89 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

DPP