[quote]Stanice měření emisí se musí od prosince přihlásit do evidence kontrol, která má zabránit podvodům. Zatím je v systému zhruba polovina z 1800 stanic v ČR. Podobně jako u stanic technické kontroly bude povinnost fotit automobily, které jsou podrobovány zkouškám, a tyto fotografie archivovat v online databázi ministerstva dopravy. Systém má zabránit podvodům a sloužit jako důkaz, že vozidlo skutečně na kontrole bylo.[/quote]

Provozovatelé stanic budou muset fotit poznávací značky, identifikační číslo vozidla, takzvaný VIN kód a stav tachometru.

,,Tím, že budeme to auto na testovací stolici fotit, budeme fotit jeho VIN kód a tachometr, jsme přesvědčeni, že takovýmto podvodům se předejde,“ uvedl Ťok.

Nový systém má například zabránit nešvaru, kdy lidé objíždějí více emisních stanic v případě, když měření škodlivin nevyjde.

Emisní stanice budou od prosince lidem vydávat nové automaticky generované protokoly o měření, které se budou ukládat v evidenci. Měřicí technik tak podle Ťoka nebude mít žádnou možnost výsledky měření ovlivnit. Od listopadu má systém začít fungovat ve zkušebním provozu, od prosince bude spuštěn naostro.

Stanice, které se do evidence nepřihlásí, podle ministra nebudou moci vydávat nové protokoly. Staré protokoly ale Stanice technické kontroly (STK) přestanou od prosince uznávat. Nové povinnosti by podle ministerstva neměly délku emisní kontroly prodloužit o více než minutu. Úřad nicméně očekává, že se současný počet 1800 stanic nejspíš v důsledku změny sníží.

Emisní stanice uznávají, že půjde o účinný nástroj proti obcházení měření emisí. Dosud byla u některých stanic běžná praxe, že vozidlo dostalo protokol o tom že vyhovělo, aniž bylo na kontrole přítomné. Technici z Asociace emisních techniků a opravářů (ASEM) ale upozorňují na problematickou komunikaci centrální serveru ministerstva s programy, které stanice využívají, během testovacího provozu. Kvůli velkému množství chybových hlášení se mnohdy nedaří protokol o měření dokončit a odeslat na centrální server.

Na rozdíl od licencovaných STK si může emisní měřicí stanici otevřít kdokoliv, kdo splní technické podmínky. Zároveň neexistuje povinnost úřadům oznámit ukončení této činnosti. Řada emisních stanic tak už například nemusí tuto službu vykonávat. Od prosince zůstanou pouze ty, které opravdu chtějí v oboru dále podnikat, dodal Ťok.

Zdroj: ČTK