Zdroj: Freeimages.com

[quote]Piloti irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair chystají stávku v Německu. Přesný termín zatím neoznámili, podle německých médií by se ale stávka neměla dotknout Vánoc. V Německu přitom půjde o první stávku vůči firmě, která je z hlediska počtu přepravovaných cestujících evropskou jedničkou.[/quote]

Ke stávce vyzvaly odbory Vereinigung Cockpit (VC), které sdružují piloty. V Německu jich má Ryanair asi 400. Odbory požadují mimo jiné lepší pracovní podmínky a zahájení jednání o tarifních platech. Firma odkazuje na to, že o zvyšování platů nejednala s odbory, ale s místními výbory pilotů v rámci společnosti.

Ryanair uvedl, že odbory neuzná a v žádném případě s nimi nebude vyjednávat. Kdyby mělo dojít na stávku, je firma připravena jít do konfrontace.

Protest by se měl týkat deseti letišť, z nichž Ryanair ve spolkové republice startuje. Přesný termín stávky zatím odbory nesdělily, aby se na ni firma nemohla připravit. Odboráři pouze uvedli, že se nebude stávkovat ve dnech 23. až 26. prosince.

Stávka pilotů v Německu není pro Ryanair prvním podobným problémem. Už v pátek chtějí čtyři hodiny stávkovat piloti a palubní personál v Itálii. O určité formě protestu se uvažuje také v Portugalsku. Irské aerolinky se v současné době snaží vzpamatovat z dopadů rušení zhruba 20.000 letů, které byly zapříčiněny problémy s personálem.

Přesto firma v prvním fiskálním pololetí, což je do konce září, zvýšila zisk meziročně o 11 procent na 1,29 miliardy eur (33 miliard Kč). Za celý rok by se měl zisk vyšplhat na rekordních 1,45 miliardy eur.

Zdroj: ČTK

DPP