Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, dál kupuje ruskou ropu, aby zajistila bezpečnost dodávek. S odvoláním na prohlášení firmy o tom dnes informovala agentura Reuters. Po ruské invazi na Ukrajinu Spojené státy a některé západní společnosti přestaly ruskou ropy nakupovat.

„Pro skupinu Orlen je prioritou zajištění kontinuity provozu našich evropských rafinerií a energetické bezpečnosti Polska a celého regionu, včetně Litvy, Lotyšska, Estonska, České republiky a Slovenska,“ uvedla společnost. „PKN Orlen sleduje situaci na Ukrajině a je připravena na jakýkoli scénář, včetně úplného zastavení dodávek z východního směru,“ dodala firma.

Společnost rovněž uvedla, že se jí v posledních letech podařilo diverzifikovat dodávky. Ruská ropa tvoří polovinu objemu výroby v její rafinérii u polského města Plock. Zbytek pochází ze Saúdské Arábie, Spojených států a západní Afriky.

PKN Orlen provozuje rafinerie v Polsku, Litvě a České republice, které v roce 2021 zpracovaly 29,9 milionu tun ropy. Společnost sídlí v Plocku a je od roku 2018 jediným vlastníkem českého petrochemického holdingu Orlen Unipetrol, do kterého patří i síť čerpacích stanic Benzina Orlen. V České republice Benzina provozuje 421 čerpacích stanic a s tržním podílem z maloobchodního prodeje pohonných hmot kolem 25 procent je dlouhodobým lídrem trhu.