DPP

[quote]V Plzni se od pondělí na dvou nejvytíženějších linkách 15 a 16 objeví sedm nových kloubových trolejbusů. Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) je nakoupily od místní Škody Electric za více než 116 milionů korun. Na jízdu bez trolejí budou vybavené bateriemi, na něž ujedou nejméně 12 kilometrů například při uzavírkách, mimořádných událostech nebo námraze. Jako první trolejbusy v Plzni budou kompletně klimatizované. ČTK to řekl dopravně-provozní ředitel PMDP Jiří Ptáček.[/quote]

„Jsou velkokapacitní. Jejich životnost je minimálně 14 let při nájezdu 50.000 kilometrů ročně,“ uvedl náměstek primátora a šéf představenstva PMDP Roman Zarzycký (ANO). Plzeňské dopravní podniky mají nyní 93 trolejbusů, z toho je 28 „dlouhých“ 18metrových pro 110 cestujících, bateriových je třetina.

„Reagujeme na významný nárůst poptávky po MHD na trase mezi hlavním nádražím, centrem města a průmyslovými zónami od Škodovky až po výrobní areály v západní části průmyslové zóny Borská pole,“ řekl šéf PMDP Michal Kraus. Loni v prosinci byl u hlavního nádraží otevřen nový terminál, kde končí řada autobusových linek, a v příštích dvou letech jich tam bude směřovat ještě více. Uzel posílil význam železniční dopravy také díky obnově nádraží a otevření tunelu na trati na Prahu.

Podle primátora Martina Baxy (ODS) tvoří ekologická trolejbusová a tramvajová doprava 64 procent výkonů MHD v Plzni. Její podíl má do roku 2030 vzrůst na 85 procent. „Chceme, aby některé okrajové autobusové linky převzaly bateriové trolejbusy,“ uvedl Ptáček. Letos by měly autobusy, tramvaje a trolejbusy ujet 15,4 milionu kilometrů, z toho trolejbusy asi 5,4 milionu km.

Nové bateriové trolejbusy Škoda 27 Tr se podle náměstka primátora Michala Vozobule (TOP 09) dobíjejí dynamicky během jízdy pod dráty a mohou obsloužit nové lokality bez trolejí. Vybitá baterie se při jízdě pod trolejí dobije za 45 minut. Parametry nových vozů už jsou nastavené pro plánovanou trolejbusovou dopravu k Fakultní nemocnici Lochotín a na Košutku. „Troleje jsou potřebné jen v kopcovitých úsecích. Přes náměstí Republiky, Rooseveltův most i dolů po Lidické a Karlovarské ulici si trolejbusy vystačí s bateriemi,“ řekl.

PMDP nyní zaměstnávají 591 řidičů. Přepravní výkony i počty lidí jsou rozděleny zhruba po třetinách na tramvaje, autobusy a trolejbusy. U trolejbusů, nejsložitějších na obsluhu, zatím podniku chybí 17 řidičů. „Podle aktuálního stavu v autoškole a přípravě řidičů budeme mít do několika měsíců naplněno,“ řekl Ptáček.

Jeden z nových vozů si půjčí na tři týdny Praha pro zkušební trať. Metropole chystá první plnohodnotnou linku s dynamickým dobíjením, kde vozy na necelé polovině trati a zejména v kopcovitých úsecích využijí trolej a zbylé úseky pojedou na baterie.

 

Zdroj : ČTK