[quote]Plzeňský kraj usiluje o to, aby se dostal do státního plánu staveb vysokorychlostních železnic (VRT), konkrétně z Prahy přes Plzeň na Norimberk a Mnichov. Uvedl to plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) na tiskové konferenci předsedů koalice Spolu Petra Fialy (ODS), Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) k dopravě v Plzeňském kraji. Poslanci, kraj a města chtějí začít hned jednat s dotčenými státními orgány, aby byla Plzeň zařazena do systému VRT.[/quote]

Správa železnic (SŽ) nedávno ČTK potvrdila, že na trati Praha – Beroun – Plzeň – Domažlice – státní hranice se o plnohodnotné vysokorychlostní trati neuvažuje. SŽ tam připravuje soubor staveb, jejichž cílem je zdvojkolejnění v převážné délce, elektrifikace a zvýšení rychlosti až na 200 km/h, řekla v polovině května mluvčí SŽ Radka Pistoriusová.

„Je to samozřejmě věc dlouhodobá, vize na desetiletí, nicméně teď se rodí ty klíčové plány a my se velice intenzivně snažíme o to, abychom se v těch plánech ocitli,“ uvedl Baxa. Podle něj to nebude úplně jednoduché, ale z pohledu ekonomického toku mezi ČR, Bavorskem a celým Německem je to pro Českou republiku velmi důležité. „Pokud by byla Plzeň obejita, stane se městem druhé kategorie, kam žádný významný investor s vysokou přidanou hodnotou nepřijde,“ řekl. Spojení VRT Plzně s Prahou a západní Evropou považuje za atraktivní hlavně pro mladou generaci.

„Iniciovali jsme jednání se Správou železnic s tím, že jsou tam v zásadě dva problémy,“ uvedl náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09). Jedním je trať Plzeň – Domažlice – Mnichov, kde stát začíná pracovat na jejím zdvojkolejnění a poměrně daleko už je projekt Plzeň – Stod. „Ale zatím nemáme úplně ideální odezvu na druhé straně (v Německu), což bude úkol pro kolegy na celostátní úrovni, protože 14 dní před sněmovními volbami jsou volby do Spolkového sněmu, a tak bude určitě důležité jednat se spolkovou vládou, aby přehodnotila své předchozí projekty ve vazbě na ČR,“ řekl.

Bavorsko podle Vozobuleho usiluje o dvojkolejnou elektrifikovanou železnici z Mnichova k hranici ČR a zároveň chce jednat o VRT z Plzně do Prahy, ale německá spolková vláda to zatím v žádném plánu nemá. „Pokud by to ČR iniciovala, tak to může mít pozitivní vliv na to, že spolková vláda tyto tratě do plánu budoucích investic zařadí. Zatím je tam pouze elektrifikace do Mnichova, ale vysokorychlostní trať zmizela,“ uvedl.

VRT mezi Prahou a Plzní je podle náměstka v národní politice regionálního rozvoje. „Ale i to Správa železnic a ministerstvo dopravy úplně vynechalo,“ řekl. Podle něj Plzeňskému kraji pomůže plánovaný tunel z Prahy do Berouna, před Plzní už je ejpovický tunel a mezi nimi vznikne moderní konvenční trať, která sníží dobu jízdy rychlíkem z Prahy do Plzně na 45 minut, tedy zhruba na polovinu proti současnému stavu. „Možná budeme říkat, že je to dostatečné, ale určitě bychom byli radši, kdyby ta vysokorychlostní trať, minimálně v úseku Praha – Plzeň, byla. Ale ta návaznost na Západ je úplně klíčová. To bude jeden z úkolů – jednat po volbách i se spolkovou vládou, aby zkvalitnění trati do Mnichova zařadila do plánu,“ uvedl. Podle Vozobuleho je absurdní budovat napojení VRT na Polsko a na sever (východ Německa) s tím, že plán se západním směrem nepočítá.

Podle Fialy nemůže být ČR bez kvalitní dopravní sítě a propojení evropských měst úspěšná a nemůže se rozvíjet ekonomika, vzdělání, výzkum a další oblasti, které jsou silně závislé na mobilitě lidí.