Počet cestujících na mezinárodním letišti v Tel Avivu v loňském roce vzrostl, navzdory poklesu letecké dopravy v posledním čtvrtletí kvůli konfliktu s Hamásem. Mezinárodní letiště Bena Guriona u Tel Avivu odbavilo loni 21,1 milionu cestujících, o deset procent více než v roce 2022. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu Izraelského úřadu pro letiště (IAA).

Za prvních devět měsíců roku, tedy před útokem palestinské skupiny Hamás, vzrostl počet cestujících meziročně o 38,5 procenta na 19,1 milionu. Po útoku 7. října však začal prudce klesat. V listopadu se propadl o 78 procent a v prosinci o 71 procent. Téměř všechny zahraniční aerolinky zastavily po útoku Hamásu lety do Izraele kvůli raketovým útokům a válce.

Vlajkovému izraelskému přepravci El Al Israel loni stoupl počet cestujících o 32,5 procenta na 5,5 milionu. Na letišti Bena Guriona měly El Al podíl 26,3 procenta. Druhou největší společností na letišti byl Wizz Air s podílem více než devět procent. Počet cestujících maďarským nízkonákladovým aerolinkám navzdory zastavení letů ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 35,5 procenta. Třetí příčka patřila Ryanairu s podílem 5,4 procenta a poklesem počtu cestujících o 12 procent.

V prosinci letělo téměř 80 procent cestujících se společností El Al. Následoval menší izraelský dopravce Israir, se kterým letělo deset procent cestujících, a FlyDubai, které měly na celkovém počtu cestujících podíl 3,2 procenta. V prosinci létalo do Izraele pouze sedm zahraničních aerolinek.

Provozovatel letiště upozornil, že nejvíce letů v prosinci směřovalo do USA, zejména na newyorské letiště JFK. Následovaly Francie a Británie.

Lety do Tel Avivu obnovily společnosti jako Lufthansa, Swiss, Austrian a Aegean. Společnosti Air France a Ryanair by měly obnovit lety v nejbližších dnech.

Loni navštívily Izrael tři miliony turistů. V roce 2022 jich bylo 2,7 milionu.

Zdroj: ČTK

DPP