[quote]Policisté a celníci by mohli při kontrolách vozidel vymáhat po řidičích dříve nezaplacené pokuty. Počítá s tím návrh ministerstev vnitra a financí, který úřady poslaly do připomínkového řízení. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.[/quote]

„Opatření by bylo možné použít pouze v případě odůvodněné obavy, že by pozdější vymáhání pokuty bylo obtížné či nemožné,“ uvedla Dlubalová.

Policisté nebo celníci by podle návrhu mohli požadovat zaplacení pokut, které byly řidičům uloženy například za to, že nedodržovali bezpečnostní přestávky, překročili povolenou rychlost či řídili pod vlivem alkoholu. Při nezaplacení by příslušníci policie a celníků mohli řidiči zadržet registrační značku, ale i zabránit jeho odjezdu nasazením tzv. botičky.

„Považuji za důležité, aby policie toto oprávnění měla, protože skoro 60 procent těchto pokut se nedaří vymáhat. Neukáznění řidiči už si tak nebudou na silnicích moci beztrestně dělat, co chtějí,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Navrhovaná pravomoc se má podle mluvčí týkat také neuhrazených pokut za přestupky uložené obecním úřadem s rozšířenou působností. „Ty mají s vymahatelností pravomocně uložených pokut podobné problémy, zejména jestliže se jedná o pokuty uložené cizincům,“ dodala Dlubalová.

 

Zdroj : ČTK