[quote]Polská vláda chce v budoucnu postavit asi 90kilometrový kanál, který by v oblasti Slezka propojil řeky Odru a Vislu. Upozornil na to server SeznamZprávy s odvoláním na polský list Rzeczpospolita. Tento plán podle polského deníku souvisí s projektem koridoru Dunaja-Odra-Labe, který dlouhodobě prosazuje český prezident Miloš Zeman.[/quote]

Vláda ve Varšavě si od kanálu mezi Vislou a Odrou slibuje lepší využití vnitrozemské vodní dopravy, která je v současnosti využívaná v zanedbatelné míře. Představoval by další možnost spojení mezi průmyslovým Slezskem a přístavy ve Štětíně a ve městě Svinoústí (Świnoujsćie). Podle polských úřadů mají během příštího roku vzniknout podklady pro stavbu Slezského kanálu: jde například o studii dopadu projektu na životní prostředí, předběžnou technickou koncepci a odhad nákladů. Podle listu Rzeczpospolita může tato dopravní cesta stát téměř 11 miliard zlotých (65,8 miliardy korun).

Při společném zasedání polské a české vlády koncem srpna ve Varšavě polský ministr pro záležitosti moře a vnitrozemské lodní dopravy s českým šéfem resortu dopravy podepsali prohlášení o spolupráci o rozvoji říčních cest. Praha a Varšava spolu chtějí lépe koordinovat projekty rozvoje tohoto druhu dopravy.

Možnost stavby Slezského kanálu v Polsku vzbuzuje i řadu kontroverzí, protože by kvůli ní musely být změněny stávající územní plány nebo není jasné, jaký by měla dopad na hornické projekty.

V Česku kritici případného vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe tvrdí, že se nevyplatí a poukazují na jeho negativní vlivy na krajinu a vodní režim v zemi. Koridor by také podle nich zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy. Naopak podle jeho zastánců by přinesl nové ekonomické možnosti, pomohl skomírající lodní dopravě v Česku a umožnil lepší hospodaření s vodou.

Polsko začátkem tohoto měsíce podepsalo s příslušnými firmami smlouvu o výstavbě kanálu přes Viselskou kosu, která odděluje Viselskou zátoku od zbytku Gdaňského zálivu. Koridor v délce okolo jednoho kilometru a hloubce pěti metrů má být hotový v roce 2022. Polským lodím má zajistit bezproblémový přístup z Viselské zátoky do Baltského moře, nyní musejí proplouvat úžinou kontrolovanou Ruskem.