Poplatky za užití infrastruktury železniční dopravní cesty v Nizozemsku se příští rok zvýší o +10,5 procenta. V pondělí 15. května to oznámil správce infrastruktury ProRail. Nárůst cen odpovídá inflaci.

Nárůst cen se vypočítává na základě inflace za poslední dva roky, aktuální rok a rok následující. Na základě toho by se poplatky za přístup na trať měly podle ProRail zvýšit o +14 procent. Aby provozovatel dráhy vyšel vstříc dopravcům a přepravcům, rozhodl ProRail stanovit očekávanou inflaci pro rok 2024 prozatím na 0 %.

S navýšením cen nesouhlasí nákladní dopravci. Pro rok 2023 společnost ProRail loni zvýšila ceny o +12 procent, zatímco německá DB NETZ zvýšila ceny pouze o +2,3 procenta. Kromě vysokého navýšení cen stouply i poplatky ProRail za odstavování a posun nákladních vlaků a vagónů v roce 2024 opět prudce zvýší. Je to proto, že po šestinásobném zvýšení těchto poplatků pro železniční nákladní dopravu v Nizozemsku od 1. ledna 2023, dotace se sníží o -56,25 procent ve srovnání s rokem 2023.

Nesoulad mezi zpoplatněním drah v Nizozemsku a Německu je již mnoho let frustrací pro odborníky na železniční nákladní dopravu. Poplatky za užití dráhy spolurozhodují o konkurenceschopnosti železnice. Když jsou ceny na druhé straně hranice nižší, volba německého přístavu a vnitrozemí je snadná.

Politika EU týkající se vybírání poplatků za užití dráhy umožňuje každému členskému státu vytvořit si vlastní strukturu poplatků, což vytváří prostor pro velké rozdíly. Je zapotřebí jiný přístup, protože údržba sítě má v každé zemi jiné požadavky. Jak již bylo řečeno, poplatky za trasy jsou často také záležitostí politických rozhodnutí.

Podle ProRail je nárůst cen vysoký, nicméně souvisí se zvýšenou cenou materiálu. Nižší navýšení ceny za trasy není z důvodu rostoucích nákladů možné. To by vedlo k finančnímu deficitu, který by znemožnil provést plánovanou správu a údržbu v celém potřebném rozsahu.