Zadlužená firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) by se dala prodat až za 121 milionů Kč. Vyplývá to ze znaleckého posudku zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Stav úzkokolejné dráhy na jihu Čech a Vysočině nyní nevyhovuje osobní přepravě, uvádí posudek. Firma JHMD loni v říjnu provoz vlaků na úzkokolejce zastavila, Jihočeský kraj a Kraj Vysočina tam zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Vlaky by mohly zase začít jezdit příští rok v létě. Firma je v konkurzu, podle soudu dluží 360 milionů korun.
Firma nemá účetní závěrku ke dni ocenění, proto znalec vycházel ze soupisu majetku z dubna, který zpracovala bývalá insolvenční správkyně. „Finanční analýza prokázala, že společnost má většinu (ekonomických) ukazatelů silně problematických. (…) Stav dráhy není ve stavu vyhovujícím pro osobní přepravu, náprava této situace by vyžadovala značné investice,“ uvádí v posudku znalecká firma Statikum. Když se firma prodá jedinou smlouvou jako celek, je to možné za 121,1 milionu, což je tržní hodnota. Kdyby se prodávala konkurzem, bude to 89,8 milionu korun, uvedl znalec. Dále uvedl, že v majetku firmy jsou významné pohledávky, za Krajem Vysočina víc než 108 milionů Kč.
Na účtech měla firma koncem října 2,4 milionu korun, uvedl insolvenční správce David Jánošík. Prodej kolejí úzkokolejné dráhy v jižních Čechách a na Vysočině by mohl přinést až 370 milionů Kč. V reakci na znalecký posudek to uvedl předseda správní rady firmy JHMD Boris Čajánek. Prodej podniku jako celku by poškodil věřitele, uvedl v rejstříku. Zpeněžit majetek firmy, která je v konkurzu, není možné, protože firma se proti konkurzu odvolala. V insolvenčním rejstříku to uvedl Jánošík.
Firma JHMD je v konkurzu, dluží podle soudu přes 360 milionů korun. Provoz vlaků na úzkokolejce loni v říjnu zastavila. Již dříve uvedla, že nemá na splácení dluhů. Argumentovala tím, že jí Kraj Vysočina neplatí poplatek za použití dopravní cesty. Kraj to odmítá, uvádí, že postupuje podle platné smlouvy.
Na úzkokolejce by mohl být obnovený provoz příští léto při turistické sezoně. Dráha by také už mohla mít v létě nového vlastníka, sdělil v říjnu Jánošík. Chce požádat Drážní úřad o bezpečnostní osvědčení k dráze. Provoz by mohl být obnovený nejdřív jen o víkendech. Tratě jsou provozuschopné, řekl v říjnu ČTK vedoucí oprav JHMD Jan Píšala.
O provoz na tratích projevily zájem společnosti Gepard Express a WTT. S oběma dopravci insolvenční správce jedná. Píšala řekl, že jeden z nich by mohl firmu JHMD koupit. O provoz tratí, ne však o dopravu samotnou projevila zájem také firma Swietelsky Rail CZ, což koncem minulého týdne ČTK potvrdila. Jánošík v rejstříku uvedl, že od této firmy žádný návrh nedostal. Znalec v posudku také vyčíslil náklady na služby spojené s likvidací firmy. Za tři roky by to bylo devět milionů Kč.
Firma JHMD vlastní asi 150 vozidel včetně podvalníků. Před krachem měla 90 zaměstnanců, z toho 20 strojvedoucích. V září v ní pracovalo 14 lidí, uvedl Jánošík.
JHMD vlastní úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně a do Nové Bystřice. Provoz na novobystřické trati začal 1. listopadu 1897. Vlaky v minulých letech přepravily ročně zhruba 400.000 cestujících. Dvě třetiny tratí jsou na území jižních Čech. V halách a na nádražích stojí asi 40 vagonů a lokomotiv, uvedl v únoru soud. Dva historické vagony, jež firmě JHMD nepatří, převezl Klub přátel jindřichohradeckých úzkokolejek do muzea v Lužné u Rakovníka.
Zdroj: ČTK