V Praze se bude v roce 2023 konat Světový silniční kongres. Česká republika zvítězila v hlasování rady Světové silniční asociace. Ministerstvo dopravy to dnes oznámilo v tiskové zprávě. Česká metropole naposledy hostila kongres v roce 1971.

„Pro Českou republiku je možnost hostit Světový silniční kongres úspěchem a velikou prestiží. Do Prahy se sjedou dopravní experti z celého světa. Budeme mít velkou příležitost prezentovat se jako země, která se od sedmdesátých let výrazně proměnila a může se právem řadit mezi moderní evropské státy,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Praha získala v Japonsku v tajném hlasování o pořádání kongresu celkem 122 hlasů, druhé Sydney 66 a Kuala Lumpur 32. K vítězství české metropoli pomohlo podle ministerstva vhodné profesní zázemí pro odborníky silniční dopravy. Dalším faktorem ve prospěch Prahy pak byla její geografická poloha, díky níž nabízí dostupné dopravní propojení s ostatními regiony.

Světová silniční asociace PIARC je mezinárodní neziskové a apolitické sdružení, které se věnuje rozvoji mezinárodní spolupráce v oblasti silniční dopravy a silniční infrastruktury. Světový silniční kongres se pořádá od roku 1909. Naposledy se konal v roce 2015 v Soulu, v příštím roce Světový silniční kongres bude ve Spojených arabských emirátech.

Zdroj: ČTK