[quote]Praha rozšířila dopravní aplikaci DPP info o mapy zastávek a nově poskytuje informace o pražské integrované dopravě (PID) včetně Středočeského kraje. Rovněž sleduje vozy integrované dopravy v reálném čase. Novinářům to dnes řekli primátorka Adriana Krnáčová, její náměstek Petr Dolínek a ředitel Ropid Petr Tomčík.[/quote]

Nová aplikace PID info navazuje na původní aplikaci DPP info, kterou postupně nahradí. Náklady na její vytvoření jsou do 400.000 Kč.

„Aplikace slouží k přehlednému hledání spojů a ukazuje jejich polohu, takže cestující nebudou muset zbytečně čekat. Informovat bude i o výlukách,“ řekl Krnáčová.

V budoucnu bude možné touto aplikací nakupovat i jízdenky.

Cestující v aplikaci uvidí časové odhady na přestupy, délku spojení a aplikace zobrazí i mapu, ve které cestující uvidí například přestupní místa. Součástí jsou i plánky zastávek, kdy cestující najdou místo, kde stojí a odkud jim jede ten který spoj.

V budoucnu má jít prostřednictvím aplikace i zaplatit jízdné.

„V současnou chvíli nabídne aplikace seznam prodejních míst. Aplikace rovněž ukáže, kam spoj jede,“ řekl Dolínek.

Jakmile se v systému veřejné dopravy objeví výluka či jiná mimořádnost, aplikace ji cestujícímu ukáže.

Podobu aplikace kritizují opoziční Piráti.

„Aplikace sama o sobě je hezká, je jen škoda, že umí to, co jiné aplikace. Zvlášť je ostuda neschopnost řídit dopravní podnik (DPP), který vydává aplikaci za aplikací a není schopen poskytnout data o aktuální poloze vozů,“ řekl zastupitel Ondřej Profant.

Cena za aplikaci podle něj není přemrštěná.

„Ale je otázka, co vyplave na povrch potom,“ dodal Profant.

Původní aplikaci spustil DPP loni v srpnu. Cestujícím nabídl informace o jízdních řádech nebo se mohli lidé podívat, které spoje z dané zastávky odjíždějí.

Zdroj: ČTK