Hlavní město si bude moci ponechat peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), které loni nestihlo utratit. Jde o zhruba 205 milionů korun. Peníze jsou určené na rozvoj a opravy komunikací nahrazující Pražský okruh. Vyplývá to z dokumentu, který dnes projednal magistrátní výbor pro dopravu. Ponechání peněz musí ještě ve čtvrtek schválit pražští zastupitelé. Loni Praha dostala ze SFDI přes 520 milionů korun, což bylo meziročně více.

„Jedná se o prostředky, které nemohly být vyčerpány v loňském roce, proto na ně uzavíráme novou smlouvu,“ řekl na jednání výboru náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Peníze, které město ze SFDI přijalo, jsou určené například na rekonstrukci Barrandovského mostu, propojovací komunikaci Kutnohorské ulice s Pražským okruhem a lávku přes D4 na Zbraslavi, kde je nyní běžný přechod pro chodce. Finance slouží i na opravu opěrné zdi v Průmyslové ulici a na správu, modernizaci dopravního značení či údržbu silnic první třídy. Praha z nich zaplatí také opravu semaforů na křižovatce Argentinské a Plynární ulice v Praze 7.

Město peníze dostává zálohově a použít je může pouze pro schválené účely. Vše musí SFDI následně vyúčtovat. Do každého projektu financovaného z tohoto fondu musí rovněž vložit část svých peněz. Částka, kterou město ze SFDI dostává, se v průběhu roku mění.

SFDI byl zřízený v roce 2000 a je podřízený ministerstvu dopravy. Jeho účelem je rozvoj, výstavba, údržba a modernizace silnic a dálnic, železničních dopravních cest a vnitrozemských vodních cest nebo zavedení či provozování systému elektronického mýtného. Podílí se také na výstavbě nebo opravách cyklistických stezek.

Zdroj : ČTK