[quote]Hlavní město bude své firmě Operátor ICT platit méně za provoz karty na MHD lítačka. Radní schválili dodatek ke smlouvě, na základě něhož se měsíční úhrada sníží o 100.000 korun na 3,085 milionu Kč. Důvodem je možnost nahrát jízdní kupony na platební karty či In Kartu Českých drah, kterou město představilo tento týden. Operátor ICT předpokládá, že nové možnosti povedou k poklesu počtu vydaných lítaček. Karta MHD lítačka postupně nahrazuje kartu opencard, kterou Praha již nevydává.[/quote]

Cestující pražské integrované dopravy (PID) mohou kupony na karty nahrát od pondělí. Tzv. virtuální lítačka vyšla na asi 40 milionů korun. Vznikla rovněž nová mobilní aplikace PID Lítačka a e-shop. Ze stanic metra postupně zmizí tzv. validátory, u kterých si dosud lidé museli lítačku aktivovat.

,,Operátor ICT předpokládá navýšení počtu zákazníků, kteří si jízdní kupon uloží na jiný identifikátor, zejména platební karty. V souvislosti s tím dojde k ponížení počtu vydávaných karet lítačka,“ píše se v materiálu jako zdůvodnění, proč bude město na provoz karty platit méně.

Lítačku spravuje městská firma Operátor ICT, Praha tak má celý systém pod svou kontrolou. Neměly by se tak opakovat problémy s vydáváním karet a licencemi, které se v minulosti řešily u Opencard. Opoziční strany kritizovaly, že město lítačku pořídilo bez otevřeného výběrového řízení. Pořizovací náklady systému Lítačky byly 8,2 milionu korun.

Praha zároveň postupně ukončuje provoz opencard, která město vyšla na asi 1,7 miliardy korun. Lidé si mohou měnit za lítačky a od 1. listopadu na ně již nebude možné nahrávat kupóny. Nyní je mezi cestujícími ještě asi 230.000 opencard, lítačku využívá asi 620.000 lidí.

Zdroj: ČTK