DPP

[quote]Krásná secesní budova nádraží v pražské čtvrti Vyšehrad vyrostla v roce 1872, nádraží na takzvané Pražské spojovací dráze mezi hlavním a smíchovským nádražím bylo zprovozněno 15. září toho roku. V roce 1960 však přestalo sloužit dopravě a od té doby chátrá, byť bylo vyhlášeno národní kulturní památkou, stejně jako dřevěná čekárna. Ta byla v roce 2008 protizákonně zbourána a roku 2014 byla zrušena i výhybna a kolejiště připadlo do obvodu železniční stanice Praha-Smíchov.[/quote]

Nádraží, zbořená čekárna i strážní domek byly prohlášeny za památku v roce 2000. V té době se o koupi budovy zajímalo několik zájemců. V roce 2001 přišla firma Nádraží se zájmem o pronajmutí, přičemž tam chtěla zbudovat multikulturní centrum s knihkupectvím, kavárnami, galerií, barem či kinosálem.

To se ale nezdařilo a nápady na obnovení provozu nádraží zhatily nové předpisy zakazující zřízení stanice v oblouku, v mírné zatáčce. O budovu se roku 2007 zajímala také radnice Prahy 2, která opět nabídla projekt kulturního a společenského centra. Předpokládané náklady na opravu činily už tehdy kolem 100 milionů korun.

České dráhy však budovu s okolím nakonec prodaly za nejvyšší nabídnutou cenu (42,5 milionu korun) firmě TIP Estate, za níž stála Wall Street Commercial Bank z městečka Veneta v Oregonu. Firma v roce 2008 nelegálně vykácela okolní topoly, lípy a keře a následně zbourala hrázděnou čekárnu. Památkáři jí za to vyměřili pokutu 100 tisíc korun.

Firma později přislíbila – již jako resktrukturalizovaná společnost RailCity Vyšehrad – další studii na využití rozpadající se památky. Čas ale běží a stav unikátní památky je stále neutěšenější.

Zdroj: ČTK