Zdroj: freeimages.com

[quote]Hollandův tunel, kdysi nejdelší automobilový tunel na světě, spojující pod řekou Hudson New York a New Jersey, byl otevřen před 90 lety, 13. listopadu 1927. Unikátní, přes dva a půl kilometru dlouhé dílo, které se stavělo více než sedm let, je považováno za přelomové zejména kvůli vyřešení problému s odvětráváním. Tunelem denně projede kolem 100.000 aut.[/quote]

O stavbě mostu či tunelu mezi Manhattanem a New Jersey se začalo mluvit již začátkem 20. století, protože trajekty již nestíhaly převážet vzrůstající počet vozů. Původně se uvažovalo o mostu, později se zvolil levnější tunel. Stavba stála ve své době 48 milionů dolarů, zahynulo při ní 13 dělníků a tehdejší americký prezident Calvin Coolidge tunel symbolicky otevřel stejným klíčem jako Panamský průplav.

Dvoutubusová stavba (severní tubus měří 2608 metrů, jižní pak 2551 metrů; v každém z nich jsou dva jízdní pruhy), je pojmenována po inženýru Cliffordu Milburnu Hollandovi (1883 až 1924), který ji navrhl. Ten ale – pouhý den před spojením tunelů pod řekou z obou stran – v roce 1924 v 41 letech zemřel. V Hollandově práci poté pokračoval norský inženýr Ole Singstad, který tunel dokončil.

Na stavbě tunelu se podílela i rakovnická keramická firma RAKO, která v roce 1926 uspěla ve veřejné soutěži a do tunelu dodala 15.000 čtverečních metrů dlaždic.

zdroj: ČTK