[quote]Úspěšný projekt Českých drah, Správy železniční dopravní cesty a společnosti ČD Cargo Preventivní vlak bezpečné železnice pokračuje i letos. Jarní část bude odstartována na Liberecku. Cílem projektu je varovat děti a mladistvé před nebezpečím na železnici a snížit počet nehod a leckdy zbytečných neštěstí.[/quote]

Společenská odpovědnost národního dopravce zahrnuje i oblast prevence na železnici. „Každoroční statistiky nehod jsou pro České dráhy stále silným impulzem pokračovat právě v aktivitách v oblasti prevence. Z praxe víme, že většina nehod vzniká zcela zbytečně, ve většině případů nekázní, riskováním a často fatálním podceněním situace na straně řidičů a chodců,“ upřesnila Elen Mátéová, manažerka projektu. „O projekt je velký zájem. V některých městech ani nedokážeme pokrýt poptávku.“

A statistika je stále velmi varovná i přes to, že se v meziročním srovnání počet mimořádných událostí mírně snížil. Jen za minulý rok ČD evidují 992 mimořádných událostí, v roce 2017 jich bylo 1012. Při těchto nehodách zemřelo v roce 2017 celkem 237 osob a v roce 2018 212 osob. „Nejčastěji umírají lidé při střetu s vlakem. V roce 2017 došlo k 278 případů, při kterých zemřelo 219 osob. V roce 2018 to bylo 242 nehod a 190 mrtvých,“ potvrdila Elen Mátéová.

Preventivní vlak je postaven na netradičním způsobu komunikace s mladými lidmi, která se při uplynulých ročnících velmi osvědčila. Odehrává se na vlakovém nádraží a v prostorách speciálně upravených vagonů. Preventivní vlak začíná v Kinovoze, tedy voze upraveném jako kino, kde je účastníkům promítán hraný dokumentu „To nedáš! 2“, který měl premiéru na podzim loňského roku a připravily ho ČD společně se SŽDC. Druhým stanovištěm je konferenční vůz, kde má přednášku vyšetřovatel ČD nebo SŽDC a návštěvníci zde také uvidí fotografie a krátká videa z opravdových nehod. Na posledním stanovišti pak čekají drážní hasiči SŽDC, kteří předvádí ukázky své práce a také ukázky první pomoci.

Projekt letos vyjede do 13. sezony. Za 12 let jej navštívilo čtyřiadvacet tisíc návštěvníků. Letos zastaví 16. a 17. dubna ve Frýdlantě v Čechách, 23., 24. a 25. dubna v Liberci a 29. a 30. dubna v České Lípě. A již potřetí bude v červnu mimořádný Preventivní vlak v Brně, zde je na žádost města, kterému se tento projekt velice líbí a zařadilo ho do svého projektu Brněnské dny bez úrazů.

 

Zdroj : ČD