DPP

Přímá letecká linka mezi Prahou a Bangkokem by mohla být zprovozněna v příštím roce. V rozhovoru s ČTK to řekl český velvyslanec v Thajsku Marek Libřický, podle kterého zavedení linky připravuje letecká skupina Air Asia. Libřický upozornil, že linka je významná nejen pro české turisty, ale i pro příjezdový cestovní ruch, protože počet Thajců cestujících do Česka je dlouhodobě vyšší než počet Čechů, kteří létají opačným směrem.

„Probíhají velmi pokročilé práce, i šéf celé skupiny Air Asia letos už dvakrát veřejně potvrdil, že pracují na lince z Bangkoku do Prahy,“ řekl Libřický. Letecká skupina podle něj objednala nová letadla, která se chystá nasadit právě na tuto linku. Od jejich dodání se bude odvíjet i termín zprovoznění přímého spojení.

Podle velvyslance ročně létá do Thajska zhruba 43.000 Čechů, do Česka míří kolem 50.000 Thajců. Linka by ale mohla do Česka přivést turisty i z dalších zemí jihovýchodní Asie, protože Bangkok je jedním z dopravních uzlů skupiny Air Asia, takže by bylo možné vytvořit síť navazujících letů. „Ostatní trhy (mimo Thajsko), co se týče našeho příjezdového cestovního ruchu, vůbec nepodceňujeme,“ řekl Libřický s tím, že agentura CzechTourism se snaží oslovit nové zájemce o návštěvu Česka.

Pro Čechy je Thajsko stále oblíbenou destinací, a to i proto, že země je stabilní a bezpečná s výjimkou jižních provincií. „Dlouhá léta je na jihu Thajska vyhlášen výjimečný stav, ale to jsou oblasti, kam vás neradi pustí. Jinak problémy nikde nejsou,“ řekl velvyslanec.

Turistům cestujícím do Thajska doporučuje, aby dávali pozor na omezení, která se týkají dovozu alkoholu a cigaret. „Co si lidé neuvědomují jsou elektronické cigarety. Jsou tam zakázány, nesmí se ani dovážet,“ upozornil. Velké téma v Thajsku nyní také je zákaz kouření na plážích. Velvyslanec rovněž varoval před půjčováním motorek u neautorizovaných společností, které zpravidla nejsou pojištěny a lidem tak hrozí, že budou muset platit vysoké částky za jejich opravy.

Zdroj: ČTK