[quote]Blockchain, systém používaný pro vytváření digitálního záznamu, je nepochybně velký technologický trend, který zachvátil svět podnikání v roce 2018.[/quote]

Chcete-li se o tom přesvědčit, stačí se podívat na statistiky: dnes 6 z 10 dopravních a logistických společností hledá, jak využít blockchain technologii ve svých operacích. K dispozici je i sdružení dopravních podniků, vytvořených na základě myšlenek zavedení blockchain do byznysu – na Blockchain in Trucking Alliance (BiTA).

To vyvolává otázku: proč jsou  blockchain technologie tak populární ve firmách, které se zabývají přepravou zboží? Expert dopravní a logistické skupiny AsstrA-Associated Traffic AG, ředitel oblasti rozvoje logistiky  AsstrA Vjačeslav Turejko vše vysvětluje tím, že tyto technologie umožňují řešit otázky, na něž ještě donedávna neexistovaly žádné odpovědi.

Například v tuto chvíli, dopravní a logistické odvětví čelí řadě výzev – krádež zboží, nedostatek transparentnosti dodavatelských řetězců, nejasný původ výrobků, přebytek zprostředkovatelů nákladní dopravy a neúplná analýza možných rizik a ztrát. Technologie blockchain může poskytnout ideální řešení problémů díky automatizaci procesů ve společnosti, čímž se stává rychlejší a spolehlivější.

„Existuje mnoho způsobů využití technologie blockchain při přepravě zboží. A nejdůležitějším aspektem jejich využití je, že blokchain může zlepšit transakce a chránit dodavatelské řetězce přidáním tagů pro každý produkt. Můžete si uložit velké množství informací o nákladu, osvědčení o vlastnictví a umístění. Rychlý a bezpečný přístup k těmto informacím povede ke snížení počtu krádeží zboží v Evropě, „- říká Vjačeslav Turejko.

Vedle sledování čísel nákladu tato technologie umožňuje sledování procesu dodávek, což usnadňuje vzájemnou interakci mezi dopravci, výrobci, dodavateli a zákazníky. To pomáhá snížit celkové náklady na dopravu.

„V blockchain mohou „ chytré smlouvy“ automatizovat procesy a ušetřit logistické společnosti hodiny v práci s dokumenty,“ dodává Vjačeslav Turejko.

Kritici vyjádřili obavy, že tato technologie se pro hackery stane „červeným praporkem“. Informace chráněné kryptografií mohou být uloženy v různých počítačích, což neumožňuje stahování skutečných dat.

Pro dopravní společnosti je hlavní motivací k efektivnímu zavedení blockchain technologií hlavně vysoká úroveň ochrany dat. Vždyť právě v této oblasti denní objemy přenosu informací mohou dosáhnout terabajtů, ale lepší prostředky k ochraně takového množství dat nebyly dosud vynalezeny.

 

Zdroj : Asstra