[quote]Projektanti v Česku letos očekávají ve svém oboru meziroční růst o 7,7 procenta, optimističtější jsou společnosti zaměřené na inženýrské stavby. V příštím roce projektanti počítají s poklesem tempa růstu na 4,9 procenta. Zakázky mají v průměru na deset měsíců dopředu. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky prezentovala na konferenci projektových firem.[/quote]

,,Již od začátku roku to vypadá, že letošní rok by mohl být po delší době rekordním, co se týká objemu tržeb. Pro firmu a její zaměstnance je to na jednu stranu pochopitelně příznivé, dostatečné finanční zázemí umožní dát zaměstnancům adekvátní platové ohodnocení. Na druhou stranu je nutno ještě více hlídat a také udržovat kvalitu projektových prací,“ uvedl výrobní ředitel Sudop Praha Ivan Pomykáček.

Projektové společnosti zaměřené na inženýrské stavby, tedy hlavně dopravní infrastrukturu, očekávají letos růst sektoru o 8,6 procenta. Firmy zaměřené na pozemní stavitelství počítají s růstem o sedm procent.

Spolu s růstem objemu projektových prací podle ředitelů oslovených firem porostou také tržby. Letos v průměru o 6,8 procenta, v příštím roce o 5,2 procenta. Nárůst ziskovosti zakázek očekává 45 procent firem, pokles předpokládá sedm procent.

Projektové společnosti pracují dlouhodobě na hranici svých možností, aktuálně jsou jejich kapacity vytíženy v průměru na 96 procent. Tři čtvrtiny z nich postrádají samotné projektanty, pětině chybí vedoucí projektů. Meziročně letos zvýšilo svým pracovníkům mzdy 82 procent projektových firem, v průměru o necelou desetinu. Další zvyšování mezd plánuje 69 procent společností, navýšení by mělo být v průměru o sedm procent.

Projektové firmy mají uzavřené smlouvy na zakázky v průměru na deset měsíců dopředu. Polovině z nich se zásoba zakázek meziročně zvýšila, o poklesu hovoří pět procent.

Průzkum se uskutečnil v červenci a srpnu. Odpovídala v něm zhruba stovka ředitelů tuzemských projektových společností.

Zdroj: ČNB