Na dálnici D2 u hranic se Slovenskem se i dnes ráno nárazově tvoří několikakilometrové kolony kamionů, informovala policie na twitteru. Osobní vozy místem projedou bez většího zdržení. Příčinou vzniku kolon je protest slovenských autodopravců, kteří požadují mimo jiné snížení spotřební daně z pohonných hmot.

Fronta nákladních aut se před hraničním přechodem Břeclav/Kúty začal tvořit v úterý večer, kdy slovenští dopravci zablokovali vjezd na dálnici z odstavného parkoviště, kam musejí vozidla zajíždět z důvodu pandemických opatření. „Situace trvá celou noc. Na dálnici D2 nárazově vznikají kolony, ta aktuální má přes čtyři kilometry,“ uvedli policisté dnes po 05:00.

Nákladní auta stojí v odstavném i v pravém jízdním pruhu dálnice D2. Na konci kolony se podle policie stala drobná kolize, která se ale obešla bez zranění.

Slovenští dopravci chtějí protestem docílit mimo jiné snížení spotřební daně z pohonných hmot na Slovensku. Pokud vláda nepozve dopravce během dneška k jednacímu stolu, plánují dopravci zablokovat hlavní hraniční přechody do Polska i Maďarska. Novinářům to v úterý večer na hranicích řekl předseda Unie autodopravců Stanislav Skala.

Slovensko na rozdíl od Maďarska či Polska nezavedlo opatření, která by vedla například ke zlevnění pohonných hmot. Právě kvůli levnějšímu benzinu či naftě začalo mnoho lidí ze Slovenska už dříve jezdit na čerpací stanice do Polska.

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) a její partnerské organizace vyzvaly vládu ke 30procentnímu snížení spotřební daně z pohonných hmot na půl roku, dále žádají stejný krok v případě sazeb mýtného a úlevy na silniční dani.

Zdroj : ČTK