[quote]Prověření kvalifikace uchazečů o miliardovou zakázku na mýtný systém bude pokračovat i v říjnu. Ministerstvo dopravy totiž muselo třem ze čtyř účastníků soutěže poslat doplňující dotazy. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Původně přitom ministerstvo předpokládalo, že první část hodnocení stihne do měsíce od podání přihlášek. Obálky s přihláškami úřad otevřel 24. srpna.[/quote]

Nový správce systému by takzvané výkonové mýto měl spravovat po roce 2019. Kromě současného správce systému, společnosti Kapsch, se do soutěže přihlásili slovenský výběrčí SkyToll, maďarský National Toll Payment Services či německá firma T-Systems. Zakázku za odhadovaných 29 miliard korun už řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), u kterého podmínky soutěže napadl Kapsch i Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka.

Podle fondu požadavky ministerstva dopravy mohou nahrávat konkrétním společnostem a příliš omezují počet možných uchazečů. Dosavadnímu správci naopak vadí příliš velký rozsah informací, které ministerstvo dopravy sděluje jednotlivým uchazečům o systému, který Kapsch vybudoval.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za deset let se z mýtného získalo 77,5 miliardy korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun. Náklady na provoz činí zhruba 1,5 miliardy korun ročně.

Jednotný celostátní mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnou variantou.

Zdroj: ČTK

DPP