Automotive táhne automatizaci ve výrobě. Výroba komponent a finální kompletace aut je již z velké části doménou robotů. Logistika má ale řadu specifik v proměnlivém prostředí, což je pro automatizaci, která vyžaduje opakující se operace, komplikace.

Takovou aplikací je i zavážení svařovacích pracovišť ve ŠKODA AUTO a.s. Celkem 6 pracovišť bylo zásobováno lidmi obsluhovanou technikou. Ta byla nahrazena třemi autonomními vozíky Jungheinrich EKS 215a s cílem zvýšit efektivitu.

Více o této a dalších realizacích automatizace v logistice naleznete na www.jhreference.cz.

PRVNÍ AUTOMATIZACE VIDLICOVÉ TECHNIKY

Aby bylo možné techniku nasadit, došlo k přebudování skladu před svařovnou. Vznikl regál, do kterého logistika z jedné strany zakládá klece s díly a na druhé straně si je odebírá výroba s využitím automatických vozíků. „Projekt je prvním příkladem automatizace vidlicové techniky v Mladé Boleslavi. Jeho cílem bylo snížení chybovosti při zásobování výrobních linek a zvýšení efektivnosti na pracovišti,“ shrnuje Ondřej Kormoš za technický servis logistiky ŠKODA AUTO a.s.

KOMPLEXNÍ PROPOJENÍ SE SYSTÉMY ŠKODA

Ve výrobě nemohou vozíky fungovat samostatně. Důležité je napojení na výrobní systémy, které řídí svařovnu. Vozíky se tím v podstatě stávají součástí linky. „AGV projekt ve ŠKODA AUTO patří mezi naše nejkomplexnější realizace. Kromě napojení na výrobní systém Andon, zajišťujeme také bezpečnostní komunikaci s linkou,“ popisuje specifika projektu v Mladé Boleslavi Pawel Byczkowski, projektový manažer automatizace Jungheinrich. Během zavážení věže dojde k navázání přímé bezpečnostní komunikace mezi AGV vozíkem a PLC linky. Díky tomu dojde k výměně bezpečnostních signálů a tímto i k maximální bezpečnosti celého procesu. 

MAXIMÁLNÍ DŮRAZ NA BEZPEČNOST A SPOLEHLIVOST

Ve svařovně se vozíky nepohybují v uzavřeném prostředí, ale spolu se standardními vozíky i chodci. Proto jsou vybaveny širokou škálou senzorů, které zabraňují srážce.

Díky přesnému zakládání došlo ke snížení chybovosti. Svařovací roboti, kteří odebírají díly na druhé straně, jsou citliví na přesnost a v případě, že obsluha dříve nezaložila klec přesně, robot nedokázal díly odebrat a došlo k přerušení svařování do doby, než obsluha manuálně klec umístila přesně. Tato chybovost byla díky přesným čidlům AGV eliminována.

 

Více praktických příkladů automatizace v logistice naleznete na: https://www.jhreference.cz/?utm_source=e-logistika&utm_medium=PR&utm_campaign=e-logistikaSKODA.

Zdroj :  Jungheinrich

DPP