Středočeští radní dnes odvolali z funkce ředitele krajských cestářů Jana Lichtnegera. Reagovali tak na informace z médií a dalších veřejných zdrojů, které ho spojují s korupční kauzou pražského dopravního podniku a dnes již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN). Novinářům to řekli hejtmanka Petra Pecková (STAN) a radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS). Kromě Lichtnegera by měli od silničářů odejít další dva pracovníci. Minulý týden rada kraje šéfa cestářů preventivně postavila mimo výkon funkce. Vedení silničářů spojení s kauzou odmítlo.

„Odvolání jsme odhlasovali jednomyslně po zralé úvaze a po informacích, které se k nám dostávaly,“ uvedl Bendl. Radní podle něj mimo jiné zjistili, že Lichtneger počátkem června převedl svou firmu Sesaneli na jednoho z obviněných v kauze dopravního podniku. Jejím novým majitelem je podnikatel Zakaría Nemrah, tato informace je podle Bendla veřejně dostupná v obchodním rejstříku.

Podle Peckové se Lichtneger prokazatelně pohyboval v okruhu lidí obviněných v korupční kauze. Na základě této i dalších informací se podle ní radní rozhodli jednat razantněji. „Pro nás osobně je to o důvěře a zklamání té důvěry. Já osobně jsem nesmírně zklamaná,“ uvedla hejtmanka.

Kraj podle Bendla vytvoří kontrolní skupinu, která prověří všechny kroky odvolaného ředitele. Lichtnegerův nástupce vzejde z výběrového řízení, jež bude vypsáno během týdnů. Do jmenování nového ředitele povede organizaci dosavadní náměstek pro investice Aleš Čermák.

Od cestářů mají odejít i další dva zaměstnanci, jeden měl na starosti dozor nad investicemi. Bendl naznačil, že jeden z těchto pracovníků byl mediálně spojován s kauzou dopravního podniku a vyslýchala ho i policie. Víc k tomu říct nechtěl. Odvolání obou zaměstnanců je podle radního v pravomoci pověřeného ředitele.

Podle serveru  SeznamZprávy Lichtneger poskytoval skupině kolem Hlubučka a podnikatele Michala Redla informace, aby mohla vydělávat i na úplatcích za zakázky ve Středočeském kraji. Skupina údajně postupovala podle stejného modelu, kvůli němuž detektivové od minulého týdne stíhají Hlubučka a další za korupci v pražském dopravním podniku – nejprve dosadit své lidi do vedení organizace a pak s jejich pomocí přimět zájemce o zakázky, ať platí provize.

V sídle silničářů v Říčanech u Prahy minulý týden zasahovali kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Média zásah dávala do souvislosti se zatýkáním v Praze, cestáři to ale odmítli. Vedení organizace minulý týden uvedlo, že Lichtneger nebyl obviněn v kauze Hlubuček ani v jiném případu, stejně tak nikdo další z krajské správy a údržby silnic. V prohlášení pro média napsalo, že Lichtneger není nijak napojen na stíhanou skupinu lidí, pražský dopravní podnik ani další organizace.

Pecková dnes zopakovala, že požádala o informace dozorujícího státního zástupce a ředitele NCOZ. Předpokládá, že odpovědi budou kvůli dosud neskončenému vyšetřování zamítavé. Lichtneger podle ní vedení kraje k případu nic neřekl s odvoláním na mlčenlivost.

Do čela středočeských cestářů nastoupil Lichtneger loni, nahradil Zdeňka Dvořáka, kterého krajští radní v prosinci 2020 odvolali. Podle Peckové při výběrovém řízení rozhodovaly kompetence a Lichtneger byl vyhodnocen jako nejlepší uchazeč. Předtím působil u karlovarských silničářů.

Zdroj : ČTK

DPP